20 May 2022
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

مقدار مصرف ویتامین دی موضوع مهمی است که در هنگام دریافت این ویتامین باید به آن توجه داشت به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه و مقدار مصرف ویتامین دی مطالبی ارائه دهیم. ویتامین دی در زمره ویتامین های محلول در چربی قرار دارد و به همین دلیل با روش های مختلفی می توان آن را جذب بدن نمود. ویتامین دی یکی از ویتامین های مهم است که بدن انسان از جهات مختلف به آن نیاز دارد. برای مثال این ویتامین در رشد و استحکام استخوان ها و همچنین دندان ها تاثیر مثبت دارد و در میانسالی و سالمندی از بروز برخی از بیماری های مختلف جلوگیری می کند. علاوه بر این موضوع ویتامین دی به عنوان یک ویتامین مهم به شمار می رود که در پیشگیری، کنترل و درمان بسیاری از بیماری ها موثر است. از جمله این بیماری ها می توان به این موارد اشاره کرد:

.

بهترین زمان و مقدار مصرف ویتامین دی

مقدار مصرف ویتامین D باید بر اساس نیاز بدن و در زمان مناسب انجام گیرد، به همین دلیل برای بسیاری از افراد این سوال پیش آمده که چه زمانی ویتامین دی بخوریم؟ بدن انسان به صورت روزانه به انواع ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد، و به همین دلیل کمبود آنها در بدن می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. میزان صحیح برای مصرف ویتامین D به صورت روزانه به سن و فعالیت افراد بستگی دارد. از نشانه های کمبود ویتامین دی در بدن کودکان و نوزادان می توان کوتاهی قد، دیر راه افتادن، دیر دندان درآوردن، مشکلات تنفسی، تشنج و همچنین بیماری های عفونی مختلف اشاره کرد. اما علائم کمبود ویتامین دی در بزرگسالان معمولا به صورت مبهم باقی می مانند و پس از یک سری اختلالات جدی بروز می کنند. از مهمترین علائم کمبود ویتامین دی در بدن بزرگسالان می توان به ضعف کلی بدن و ضعف در ایستادن، ضعف در بالا رفتن از پله ها، درد در دنده ها، ران، کف پا و مفاصل اشاره کرد. در نتیجه اگر این علائم را در بدن خود مشاهده می کنید احتمالا به فقر و کمبود ویتامین دی مبتلا هستید اما برای پاسخ قاطعانه به سوال چه زمانی ویتامین دی بخوریم؟ باید گفت که انجام آزمایشات پزشکی در این زمینه بهترین کار برای تشخیص کمبود این ویتامین در بدن می باشد.

.

میزان و مقدار مصرف ویتامین دی

مقدار مصرف ویتامین دی مورد مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشت زیرا همانطور که کمبود این ویتامین در بدن مشکلاتی به همراه دارد، میزان مصرف بالای آن نیز می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد. میزان مناسب مصرف ویتامین دی در کودکان و بزرگسالان با هم متفاوت است و به عبارت بهتر میزان مصرف آن به سن افراد بستگی دارد. بنابراین میزان صحیح برای مصرف ویتامین D در نوزادان تا سن یک سال حدود ۴۰۰ Iu-d می باشد و بقیه افراد می توانند تا روزانه ۶۰۰  Iu-d ویتامین دی را مصرف کنند. همچنین آقایان بالای ۷۱ سال نیز بسته به شرایط بدنی خود می توانند تا ۸۰۰ Iu-d از این ویتامین را دریافت کنند. البته این میزان به صورت حدودی و تقریبی است و بهترین راه این است که یک آزمایش تخصصی در این زمینه و زیر نظر پزشک صورت گیرد. باید توجه داشت که مصرف بالای ویتامین دی گاها می تواند مسمومیت هایی به همراه داشته باشد. از مهمترین و شایع ترین عوارض مصرف بیش از اندازه ویتامین دی می توان به این موارد اشاره کرد:

نحوه مصرف ویتامین D

.

مقدار مصرف ویتامین دی و میزان مناسب آن در زنان باردار و کودکان

مقدار مصرف ویتامین دی در کودکان و خانم ای باردار به دلیل شرایط بدنی و ویژه آنها دارای اهمیت است و به همین دلیل باید در این دوران ویتامین دی با احتیاط و دقت خاصی مصرف شود تا دچار عوارض کمبود و یا مصرف زیاد آن نشد. ویتامین دی یک ویتامین مهم است که کمبود آن در بدن نوزادان و کودکان می تواند کمبود کلسیم و همچنین نرمی استخوان را در پی داشته باشد. همچنین کمبود شدید آن نیز می تواند گاهی باعث تشنج شود که این مورد می تواند زمینه ساز اتفاقات ناخوشایندی در بدن آنها شود. در مورد میزان مصرف ویتامین دی در کودکان، در بخش قبل مطالبی ارائه شد، اما در مورد میزان مجاز آن در بدن نیز باید دقت خاصی به خرج داد. میزان مجاز و نرمال ویتامین دی در بدن کودکان باید ۲۵ D(OH)  بالا یا برابر با ۲۰ نانوگرم بر میلی لیتر باشد اگر این مقدار بین ۱۵ تا ۲۰ نانوگرم بر میلی لیتر باشد، کمبود آن در بدن وجود دارد، و اگر میزان آن زیر ۱۵ نانوگرم بر میلی لیتر باشد، فقر ویتامین دی در بدن وجود دارد. در حالت کلی بهترین راه مشخص شدن میزان مصرف ویتامین دی در کودکان مراجعه به پزشک است.

مقدار مصرف ویتامین دی در زنان باردار نیز تحقیقات گسترده ای انجام شده است.، میزان مصرف ویتامین D در بارداری تا روزانه ۱۰۰۰ واحد مجاز است. استفاده از دوزهای بالا مثل ۳۰۰۰ واحد می تواند خطرات جدی مثل شکستگی استخوان ها و یا اختلالات دارویی را بارداری به همراه  داشته باشد. به همین دلیل توصیه می شود خانم ها برای اطلاع دقیق از میزان مصرف ویتامین D در بارداری با پزشک معالج خود در ارتباط باشند.

.

مقدار مصرف ویتامین D برای بدنسازی

مقدار مصرف ویتامین دی مورد مهمی است که برای ورزشکاران نیز اهمیت دارد. یکی از تاثیرات مثبت ویتامین دی در حوزه ورزش های سنگین مثل بدنسازی است. وجود ویتامین  D3در بدن می تواند باعث کمک به عضله سازی شود. جهت مصرف ویتامین دی برای بدنسازی دو نکته مهم وجود دارد اول نوع ویتامین و سپس میزان مصرف آن است. ورزشکاران این حوزه می توانند از مکمل های این ویتامین استفاده کنند و ماهانه یک کپسول ۵۰۰۰۰ IU از این ویتامین را مصرف کنند. بهترین اقدام جهت مصرف ویتامین دی برای بدنسازی این است که با توجه به شرایط بدنی و با کمک پزشک مشاور و همچنین مربی خود در این باره بهترین تصمیم اخذ شود.

.

مقدار مصرف ویتامین دی برای مقابله با کرونا

مقدار مصرف ویتامین D برای بیماری کرونا نیز دارای اهمیت است. کرونا یکی بیماری های ویروسی است که جامعه جهانی امروزه با آن درگیر است و تاکنون درمان قطعی و کاملی برای آن پیدا نشده است. اما تحقیقات محققان بر روی این بیماری نشان داده که برخی داروها و مواد در کنترل و پیشگیری از آن دارای تاثیر هستند. ویتامین د یکی از ویتامین های کلیدی برای مقابله با بیماری های عفونی و ویروسی به شمار می رود. برای مصرف ویتامین D برای مقابله با کرونا توصیه می شود ماهانه یک قرص ۵ هزار واحدی برای افراد بزرگسال و هر دو ماه یکبار یک برای افراد ۲ تا ۱۲ سال مصرف شود. اگر مصرف دارویی خاصی دارید و یا دارای بیماری زمینه ای هستید بهتر است جهت مصرف ویتامین D برای مقابله با کرونا با پزشک خود مشورت نمایید.

نقش ویتامین D در بدن  چیست؟ این سوال را بسیاری از افراد پس از شنیدن نام این ویتامین و خواص فوق العاده آن از خود می پرسند. قبل از پاسخ به این سوال و بررسی جامع ویتامین D و خواص آن، لازم است با ویتامین و نقش آن در بدن آشنا شویم. ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که در طبیعت و مواد غذایی مختلف وجود دارند و نقش موثری در رشد بدن انسان و به طور کلی موجودات زنده دارند. ویتامین ها در بدن انسان تشکیل نمی شوند بلکه از طریق گیاهان، مواد غذایی و گاهی به صورت مستقیم به بدن انسان وارد می شوند. کمبود ویتامین های مختلف می تواند تاثیرات نامطلوب فراوانی بر بدن انسان داشته باشند و زمینه ساز بیماری های خطرناک متعددی باشند. ویتامین ها بر اساس خواص خود به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند و با نام های خاصی شناخته می شوند. همچنین ویتامین ها را بر اساس نوع حلالیت به دو دسته کلی تقسیم می شوند. دسته اول ویتامین های محلول در چربی هستند که مهمترین آنها شامل ویتامین های E، K، D و A هستند و دسته دوم ویتامین های محلول در آب هستند که مهمترین آنها ویتامین های  Cو B هستند. همه ویتامین ها دارای اهمیت زیادی هستند که یکی از مهمترین آنها ویتامین دی است. ما در ادامه به بررسی نقش این ویتامین در بدن انسان می پردازیم.

 

نقش ویتامین D در بدن و فواید ویتامین D

نقش ویتامین D در بدن را با معرفی و بررسی فواید این ویتامین ادامه می دهیم. همانگونه که در بخش قبل عنوان شد ویتامین D در دسته ویتامین های محلول در چربی قرار می گیرد و قابلیت ذخیره در بدن را دارد. این ویتامین مهمترین تاثیر خود را در رشد و استحکام استخوان ها می گذارد و دلیل این موضوع تعادل کلسیم و فسفر در بدن است. به همین دلیل افرادی که در طول زندگی خود به صورت منظم این ویتامین را دریافت کرده اند، در دوران میانسالی استخوان ها و دندان های سالم تری دارند و از بیماری های این حوزه از جمله پوکی استخوان در امان هستند. همچنین مصرف این ویتامین ها جذب کلسیم و فسفر از روده ها را افزایش داده و در نتیجه از بروز سرطان روده جلوگیری می کند. از دیگر فواید ویتامین D می توان به جلوگیری از افسردگی، جلوگیری سکته های قلبی و مغزی، پیشگیری و درمان ام اس، جلوگیری آلزایمر، و جلوگیری و همچنین آرتریت روماتوئید و دیابت اشاره کرد.

 

نقش ویتامین D در بدن و راه های تامین ویتامین D

نقش ویتامین D در بدن، را با بررسی راه های تامین ویتامین D ادامه می دهیم. برای جذب این ویتامین مهم در بدن راه های گوناگونی وجود دارد که یکی از مهمترین آنها جذب از طریق نور خورشید است. برای این کار باید در مناطقی زندگی کرد که در طول سال تابش مناسبی از نور خورشید وجود داشته باشد. خوشبختانه اکثر مناطق ایران دارای چنین شرایطی هستند. پس از تابش نور خورشید به پوست، فعل و انفعالاتی در بدن رخ می دهد که در طی آن کلسترول موجود در زیر پوست به ویتامین D3 تبدیل می شود. در نتیجه می توان با این روش خاص و بدون دغدغه، ویتامین د مورد نیاز بدن را جذب بدن کرد. اما افرادی که در مناطق کم برخوردار از نور خورشید زندگی می کنند می توانند با مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین و یا مکمل ها آن را به بدن خود تزریق کنند. برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن می توان موادی مانند شیر، سویا، آب پرتقال، غلات، ماهی و لبنیات را به سبد غذایی خود اضافه کرد.

 

نقش ویتامین D در بدن و رابطه ویتامین دی و کلسیم

نقش ویتامین D در بدن با کلسیم رابطه مستقیمی دارد. به دلیل رابطه مستقیم این ویتامین با کلسیم برخی از افراد به این باور غلط رسیده اند که ویتامین دی همان کلسیم است. واقعیت این است که ویتامین دی در بدن به جذب کلسیم کمک می کند و به همین دلیل است که می توان با مصرف این ویتامین، به رشد و استحکام استخوان ها در بدن کمک کرد و از بروز بسیاری از بیماری ها در بدن جلوگیری کرد. به عبارت ساده تر رابطه ویتامین دی و کلسیم این است که مصرف آن باعث تولید هورمون هایی در بدن می شود که جذب و اثر گذاری کلسیم را تسریع می بخشند.

 

نقش ویتامین D در بدن و نشانه های کمبود ویتامین دی

نقش ویتامین D در بدن را با بررسی نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین دی در بدن ادامه می دهیم. با کمبود این ویتامین مهم در بدن علائم ناخوشایند مختلفی بروز می کنند که بایستی پس از مشاهده آنها با پزشک خود مشورت کرد و در صورت صلاحدید او ویتامین دی را مصرف کرد. در حالت عادی نشانه های کمبود ویتامین دی معمولا تا سال ها در بدن مخفی می مانند و به جز انجام آزمایش ها و معاینه ها تشخیص آنها امکان پذیر نیست اما از نشانه های عمومی آن می توان به بیماری های مکرر، خستگی مداوم، افت سلامت استخوان ها، ریزش مو، تاخیر در بهبودی زخم ها و دردهای عضلانی اشاره کرد. همچنین از عوارض کمبود ویتامین دی در بدن می توان به بروز بیماری های مختلف و گاها غیرقابل درمان اشاره نمود. از مهمترین بیماری هایی که به دلیل عوارض کمبود ویتامین دی بروز می کنند می توان به نرمی استخوان یا استئومالاسی، پوکی استخوان، سرطان های روده، افسردگی فشار خون، شیزوفرنی، ام اس و غیره اشاره نمود.

 

نقش ویتامین D در بدن و مصرف آن در بارداری و کودکی

نقش ویتامین D در بدن و مصرف آن در بارداری و کودکی

نقش ویتامین D در بدن را با نحوه مصرف آن در دوران بارداری و کودکی ادامه می دهیم. به طور معمول در مورد مصرف ویتامین دی در بارداری بحث های زیادی وجود دارد. اولین مورد مهم این است که مصرف آن در دوران بارداری لازم و ضروری است و خطر سقط جنین را تا حدود زیادی کاهش می دهد. همچنین مصرف ویتامین دی در بارداری به رشد مناسب جنین کمک می کند اما باید در مصرف آن اعتدال را رعایت نمود. برای انجام درست این کار توصیه می شود با پزشک معالج خود در دوران بارداری مشورت نمایید. همچنین مصرف ویتامین دی و کودکان نیز مسئله مهمی است که باید به آن توجه داشت. کمبود این ویتامین می تواند نرمی استخوان در کودکان را در پی داشته باشد و در سنین بالاتر زمینه ساز بیماری های مختلفی شود که تعدادی از آنها در این مقاله ذکر شد. به همین دلیل توصیه می شود نوزادان شیر خشک خوار و همچنین کودکان طی مشورت با یک متخصص کودکان این ویتامین را به اندازه کافی و صحیح دریافت نمایند.

منبع ویتامین D به عاملی گفته می شود که از طریق آن می توان ویتامین D مورد نیاز بدن را تامین کرد. بهترین راه برای دریافت ویتامین ها در بدن مصرف مواد مرتبط با این ویتامین، و یا اینکه مصرف مکمل های آن باشد. ویتامین دی یکی از ویتامین های محلول در چربی است و این بدان معناست که می توان آن را از طریق مواد غذایی مختلف دریافت کرد و اگر آن در چربی های موجود در بدن وجود داشته باشد می توان آن را با سوزاندن اصولی چربی ها تا حدودی زیادی آزاد کرد. ویتامین دی به عنوان یک ویتامین بسیار مهم به محض ورود به بدن و جذب توسط ارگان های مربوطه به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاثیرات مثبت خود را به همراه خواهد داشت. ویتامین دی باعث جذب بهتر کلسیم در بدن می شود و در نتیجه جهت رشد و استحکام استخوان ها و همچنین دندان ها مناسب و ضروری است. امروزه تحقیقات گسترده ای بر روی خواص و اهمیت ویتامین دی انجام شده و به همین دلیل ثابت شده این ویتامین برای جلوگیری، کنترل و درمان برخی از بیماری ها مناسب است. از جمله بیماری ها می توان به این موارد اشاره کرد:

 

مواد غذایی که به عنوان منبع ویتامین D شناخته می شوند

منبع ویتامین D می تواند ماده اولیه غذایی و یا یک غذای کامل باشد. مواد اولیه مختلفی وجود دارند که این ویتامین مهم در آنها وجود دارد، و در نتیجه می توان با مصرف آنها به صورت مستقیم و یا استفاده آنها در خوراکی های مختلف این ویتامین مهم را جذب کرد. یکی از مواد غذایی حاوی ویتامین D ماهی است. تحقیقات گسترده بر روی انواع ماهی ها نشان داده که تعدادی از آنها سرشار از ویتامین دی هستند و می توان با مصرف منظم و دوره ای آنها ویتامین دی مورد نیاز بدن خود را تامین کرد. ماهی سالمون، شاه ماهی، ماهی ساردین و ماهی تن از جمله ماهی هایی هستند که گوشت آنها به عنوان منبع ویتامین D شناخته می شود. البته به جمع این غذاهای دریایی باید میگو را نیز اضافه کرد. تحقیقات نشان داده هر ۸۵ گرم از میگو به طور متوسط حدود ۱۲۹ واحد ویتامین دی دارد. تخم مرغ نیز یکی از  مواد غذایی حاوی ویتامین دی است. بیشترین مقدار این ویتامین در زرده تخم مرغ است و معمولا تخم مرغ های محلی به دلیل آزاد بودن مرغ ها و استفاده بیشتر آنها از نور خورشید ویتامین دی بیشتری دارند.

منبع ویتامین D می تواند منشا گیاهی و یا حیوانی داشته باشد. به همین دلیل از دیگر مواد غذایی حاوی ویتامین دی می توان به قارچ، شیرگاو، سویا، آب پرتقال، غلات و جو دوسر اشاره کرد. در حالت کلی می توان این مواد غذایی را به عنوان غنی ترین منابع ویتامین دی معرفی کرد.

 

چه خوراکی هایی منبع ویتامین D هستند؟

منبع ویتامین D گاهی می تواند یک خوراکی خوشمزه باشد. این خوراکی را می توان از مواد اولیه حاوی ویتامین دی تهیه کرد. البته برای اینکه یک خوراکی بتواند به عنوان منبعی از ویتامین دی به شمار برود، لازم است روش تهیه آن به گونه ای باشد که باعث نابودی و یا خنثی شدن ویتامین ها نشود. با این وجود این سوال پیش می آید که چه خوراکی هایی ویتامین دی دارند؟ برای پاسخ به این سوال می توان غذاهای ساده و یا مجلسی مختلفی را مثال زد، و ساده ترین خوراکی نیمرو است. در نتیجه می توان با مصرف این غذا در یکی از وعده ها و مخصوصا صبحانه، ویتامین دی روزانه بدن را تامین کرد. در ادامه پاسخ به سوال چه خوراکی هایی ویتامین دی دارند؟ می توان به سوشی، کنسرو ماهی، سبزی پلو با ماهی، ساندویچ سوسیس با سبزی، خوراک مرغ، کباب جگر گوساله و آش یا سوپ جو دو سر اشاره نمود. البته با کمی ذوق و سلیقه می توان از مواد اولیه ای که حاوی ویتامین دی هستند غذاهای خوشمزه فراوانی تهیه کرد. اگر بتوان این مواد غذایی را به صورت اصولی با هم تلفیق کرد در نتیجه می توان غذای تهیه شده از آنها را به عنوان غنی ترین منابع ویتامین دی قلمداد نمود.

 

 

بهترین منابع ویتامین D

آیا مکمل های ویتامین D واقعا به عنوان منابع ویتامین D اهمیت دارند؟

منبع ویتامین D گاهی می تواند از طریق مکمل های آن تامین شود. یکی از راه های جذب ویتامین دی کمک گرفتن از اشعه خورشید است. به طور کلی ویتامین دی در مکمل ها و یا غذاهای غنی شده به دو حالت  وجود دارد. حالت اول D2 یا ارگوکلسیفرول (Ergocalciferol) است. این نوع ویتامین D با تابش اشعه فرابنفش خورشید بر پوست و از ارگوسترول در مخمر تولید می‌شود. حالت دوم نیز D3 یا کوله‌کلسیفرول (Cholecalciferol) است. این نوع ویتامین D نیز با تابش توسط ۷-‌دهیدروکلسترول از لانولین و تغییر شیمیایی از کلسترول ها ساخته می‌شود. به همین دلیل از مکمل های ویتامین D برای درمان و کنترل برخی از بیماری ها استفاده می شود. این ویتامین ها در درمان بسیاری از بیماری ها بسیار شبیه به هم عمل کرده و نتایج یکسانی را بر جای می گذارند. اما برخی تحقیقات از تاثیرگذاری بیشتر و محسوس D3 یا کوله‌کلسیفرول صحبت کرده اند. در حالت کلی در مورد مصرف مکمل ها برای جلوگیری، کنترل و درمان بیماری ها پزشک معالج نظر می دهد.

 

نکات مهم در بهره گیری از انواع منابع ویتامین دی

منبع ویتامین D گاهی باید از طریق مواد غذایی و یا مکمل ها برای افراد تامین شود. شرایط بدنی افراد و میزان نیاز آنها مورد مهمی است که حتما پزشک معالج باید در مورد آن تصمیم گیری کند. اما علاوه بر افراد بیمار، کودکان و خانم های باردار نیز باید به صورت جدی مصرف اصولی این ویتامین را مد نظر داشته باشند. برای انجام این کار می توان با یک پزشک و متخصص بارداری و کودکان مشورت کرد. اما در مورد افرادی عادی می توان به صورت روزانه بین ۲۰۴ تا ۲۸۸ برای مردان و همچنین ۱۴۴ تا ۲۷۶ واحد برای خانم ها استفاده کرد. ویتامین دی ویتامین مهمی است که می تواند سلامت جسمانی افراد در میانسالی و کهنسالی را تا حدود زیادی تضمین کند، به شرط اینکه برای مصرف آن برنامه اصولی وجود داشته باشد. افرادی که در مناطق دارای آفتاب مناسب زندگی می کنند می توانند با قرار گرفتن در معرض آفتاب نیاز بدن خود به این ویتامین را تامین کنند، در غیر این صورت استفاده جدی از خوراکی ها و یا مکمل ها توصیه می شود.

درمان گردن درد در خانه یکی از اقداماتی است که بسیاری از افراد تمایل دارند در مواقع بروز این عارضه آن را انجام دهند. گردن درد یکی از عارضه هایی است که بسیاری از مردم آن را بارها در طول زندگی خود تجربه می کنند و این مشکل می تواند به دلایل ساده و یا گاهی مشکلات جدی بروز کند. برای تعریف گردن درد آشنایی با گردن لازم و ضروری است. گردن به ناحیه ای از ستون مهره ها گفته می شود که از انتهای پایینی جمجمه شروع شده و تا ابتدای تنه از بالا ادامه دارد. به همین دلیل هر دردی که در این نواحی بروز کند در زمره دردهای گردن به شمار می رود. گردن یکی از قسمت های مهم بدن است که اجزای مهمی از بدن را در بر می گیرد و در دورن آن انواع رگ های حیاتی، رشته های عصبی، نخاع، راه های تنفسی و گوارش از جمله آنها می باشند و به همین دلیل امکان بروز انواع دردها در آن وجود دارد، و بایستی درمان درد بروز کرده را بر اساس علت آن انجام داد. همچنین دردهای گردن گاهی می توانند دلایل محیطی مثل بد خوابیدن، بد قرار دادن سر و غیره را به همراه داشته باشند که در این مورد با چند تکنیک خاص می توان آنها را رفع کرد اما گاهی ضربه های شدید به گردن، بیماری های زمینه و غیره عامل درد گردن می شوند که در این صورت، مراجعه به پزشک و درمان فوری و جدی لازم است. در حالت کلی می توان از مهمترین دلایل بروز انواع گردن درد به این موارد اشاره کرد:

.

پیشگیری از بروز گردن درد 

درمان گردن درد بدون دارو را می توان با روش های مختلفی انجام داد، اما مهمترین اقدام در مرحله اول پیشگیری از بروز گردن درد است. در این حالت بایستی تکنیک ها و روش های مختلفی را به کار بست تا بتوان از گردن درد و مشکلات ناشی از آن پیشگیری کرد. یکی از شایع ترین دلایل انواع گردن درد، قرار گرفتن سر و گردن در وضعیت نامناسب ، به همین دلیل توصیه می شود در حین کار، رانندگی و غیره وضعیت سر و گردن در حالت مناسب باشد و در زمان استراحت و خواب نیز استفاده از وسایل مناسب مثل بالش و یا پشتی گردن توصیه می شود. البته گاهی تغذیه نادرست و یا افزایش وزن نیز عامل این درد ناخوشایند می شود، به همین دلیل افراد بایستی از خوردن خوراکی هایی که باعث اضافه وزن می شوند خودداری کرده و اگر دارای اضافه وزن هستند با انجام ورزش و روش های مختلف وزن خود را کم کنند. از دیگر روش های پیشگیری از بروز گردن درد می توان به ترک استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، تقویت عضلات، کاهش استرس و فشارهای روحی و عصبی، خودداری از حرکات شدید و ناگهانی گردن نمود.

.

درمان گردن درد در خانه و با ورزش

درمان گردن درد بدون دارو با ورزش کردن نیز امکان پذیر است. به طور کلی ورزش کردن باعث تقویت عضلات می شود و همین مورد می تواند بر پیشگیری از دردهای گردن تاثیرات مثبت داشته باشد. درمان گردن درد با ورزش را توصیه می شود با تجویز پزشک و یا مشورت کردن با او انجام دهید، زیرا برخی از دردهای گردن به دلیل ضربه ها بروز می کنند که در این حالت انجام حرکات ورزشی می تواند باعث آسیب زدن به آنها شود، به همین دلیل بایستی ابتدا از دلیل بروز درد در گردن آگاه بود، و سپس نسبت به درمان آن اقدام کرد. برای انجام درمان گردن درد بدون دارو می توان از حرکات مختلف ورزشی استفاده کرد. در واقع با استفاده از درمان گردن درد با ورزش می توان ضمن کاهش دردها و درمان آنها، با ادامه دادن پیوسته این حرکات از بروز مجدد دردهای گردن کاست.

درمان گردن درد بدون دارو و با حرکات ورزشی عمدتا به وسیله حرکات کششی انجام می گیرد و می توان با کمک آنها درمان گردن درد مزمن و همچنین درمان گردن درد حاد را انجام داد. مهمترین حرکات کششی برای درمان گردن درد بدون دارو در ادامه متن معرفی می شوند.

 

.

درمان گردن درد با حرکات ورزشی

.

درمان گردن درد با حرکات ورزشی

کشیدن گردن با حوله: برای انجام این حرکات کششی گردن درد یه حوله را به دور گردن انداخته و به بالا نگاه کنید و حوله را بکشید، سپس چند ثانیه صبر کرده و دوباره سر خود را به سمت پایین انداخته و حوله را با دو دست بکشید و این حالت را چند دقیقه نگه دارید، و دوباره به سمت بالا برود. با چند بار تکرار این حرکت می توان درمان گردن درد بدون دارو را انجام داد.

درد گردن یکی از عارضه هایی است که همگی ما در طول دوران زندگی خود ممکن است بارها آن را تجربه کرده باشیم. و این موضوع می تواند به دلایل مختلف بروز کند. از نظر آناتومی گردن به قسمتی از بدن گفته می شود که از سر و زیر جمجمه شروع شده و تا تنه ادامه دارد. این قسمت مهم از بدن شامل مهرهایی از ستون فقرات، نخاع، اعصاب، رباط ها، ماهیچه ها و قسمت هایی از دستگاه گوارش و تنفسی می شود. به همین دلیل گردن درد می تواند به دلایل مختلف بروز کند که بعضی از دلایل آن به راحتی و با رعایت نکات ساده ای قابل رفع هستند و برخی دیگر نیز نیاز به درمان های تخصصی دارند و اگر پیگیری درمان آنها صورت نگیرد، می توانند در آینده باعث بروز اختلالات جدی در سلامت افراد شوند. ما در این مقاله قصد داریم در مورد درد گردن و انواع آن مطالبی ارائه داده و در صورت امکان راهکارهایی برای درمان آنها را معرفی کنیم.

.

درد گردن نشانه چیست؟ و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

درد گردن عارضه تقریبا ناخوشایندی است که می تواند در سنین مختلف و با شدت های زیاد یا کم بروز کند. در حالت کلی و معمول، گردن درد وقتی بروز می کند که مفاصل مختلف آن برای مدت طولانی در جای نامناسب خود قرار گرفته و تحت فشار باشند. این مدت می تواند یک خواب شبانه و یا یک وضعیت کاری نامناسب باشد. به همین دلیل توصیه می شود در هنگام خواب و همچنین کار کردن و یا حتی نشستن های روزانه گردن و ستون فقرات را در وضعیت مناسب قرار دهید تا دچار گردن درد و عوارض ناخواسته آن نشوید. به همین دلیل کسانی که به یکباره دچار گردن درد می شوند اولین سوالی که از خود می پرسند این است که درد گردن ناشی از چیست؟ که در این موارد، قرار دادن گردن در شرایط نامناسب محتمل ترین علت است. اما گاهی گردن درد پس از اعمال ضربه های سنگین بروز می کند. حوادثی مثل تصادفات، ضربه های شدید به سر و گردن، افتادن از ارتفاع و غیره علت های ایجاد درد در گردن هستند که باعث آسیب دیدن مهره ها، رباط ها، پارگی دیسک های بین گردن و غیره می شوند. در این حالت معمولا درد در گردن با شدت بالایی بروز می کند و تشخیص دقیق اینکه این نوع درد گردن ناشی از چیست، در اختیار پزشکان است و با انجام آزمایشات مختلف مثل ام آر آی و یا سی تی اسکن مشخص می شود. اما گاهی بدون دلایل ذکر شده درد گردن بروز می کند که این اتفاق می تواند ناشی از موارد دیگری باشد.  برای مثال وجود غده های چربی و توده ها در گردن و یا اجسام خارجی مثل ترکش ها می توانند از علت های ایجاد درد در این عضو باشد که برای درمان آنها باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه نمود.

.

درد گردن با زمینه های عصبی

درد گردن با زمینه عصبی نیز یکی از دردهای رایج است که افراد دارای استرس زیاد و یا بیماری های عصبی ممکن است آن را تجربه کرده باشند. البته این دو نوع درد با هم تفاوت هایی دارند. برای مثال در گردن عصب های مختلفی وجود دارند که این عصب ها گاها به دست ها و پاها نیز می رسند و به همین دلیل گاه می توانند تاثیرات خود را به همراه گردن درد در دست ها و پاها داشته باشند. که معمولا با گزگز و مور مور شدن، بی حسی دست و پا و گاها فلج شدن های خفیف همراه می شوند. به این گونه دردها گردن درد عصبی گفته می شود. از علت های ایجاد گردن درد در این حالت می توان به قرار گرفتن سر در حالت نادرست، ضربه های شدید و یا اختلالات روحی و عصبی اشاره کرد. اما گاهی گردن درد به دلیل استرس شدید در افراد بروز می کند. تمامی اعضای بدن انسان با رشته ها عصبی در ارتباط هستند و طبیعی است که در هنگام بروز اختلالات عصبی تحت تاثیر قرار گیرند. استرس و درد گردن معضلی است که بسیاری از افراد که با استرس دست و پنجه نرم می کنند آن را تجربه کرده اند. برای درمان استرس و درد گردن بهترین راه مدیریت استرس است. در نتیجه توصیه می شود برای رفع این مشکل از تکنیک های رفع استرس و یا با نظر پزشک در موارد حاد از داروهای کاهش استرس استفاده کنید.

.

درد گردن نشانه چیست

علت بروز همزمان درد گردن و ستون فقرات چیست؟

درد گردن و ستون فقرات یکی از عارضه هایی است که در برخی از موارد با هم بروز می کنند. در این حالت افراد دردی از منشاء گردن تا ستون فقرات خود را احساس می کنند. البته معمولا گردن درد اولین عوارض خود را بر روی ستون فقرات می گذارد اما در برخی موارد، این تاثیر شدید می شود. در این حالت گاه علت های ایجاد درد در گردن می توانند بیماری های جدی باشند که پیگیری سریع و اصولی آنها لازم می باشد. برای مثال دیسک گردن یکی از عارضه هایی است که به همراه خود درد گردن و ستون فقرات را به همراه دارد. گاهی نیز این مورد می تواند پیش زمینه ای برای حمله های قلبی باشد، و اگر به صورت یکباره و نگاهی بروز کند، این احتمال زیاد می باشد. به همین دلیل پیگیری سریع و تخصصی در این موارد لازم می باشد. به طور کلی ستون فقرات و گردن با هم در ارتباط هستند و بروز مشکل در هر دو می تواند بر قسمت دیگر تاثیر داشته باشد و از آنجایی که نخاع یکی از مهمترین قسمت های سیستم عصبی بدن در این قسمت وجود دارد، توصیه می شود حتما دردهای این ناحیه را زیر نظر پزشکان متخصص پیگیری و درمان نمایید.

.

درد گردن در دوران بارداری

درد گردن یکی از عارضه هایی است که خانم های باردار نیز گاها آن را تجربه می کنند. علت های ایجاد درد در گردن و دوران بارداری متعدد می باشد و اکثرا طبیعی می باشند. برای مثال با رشد جنین و افزایش وزن بدن در این دوران، تعادل وزنی بدن به هم می خورد و به فشارهای قابل توجهی به ستون فقرات مادران باردار وارد می شود که این موضوع باعث ایجاد درد گردن می شود. همچنین این وزن زیاد و مکان قرار گرفتن آن در رحم، بر راه رفتن، نشستن و خوابیدن خانم های باردار تاثیرگذار است و به همین دلیل درد گردن در بارداری به همراه درد ستون فقرات کاملا طبیعی می باشد. اما برای کاهش درد گردن در بارداری تکنیک های مختلفی وجود دارد که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

تزریق واکسن آنفولانزا یکی از متداول ترین، بهترین و موثرترین راه های برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفولانزا می باشد. آنفولانزا یکی از بیماری های ویروسی حاد دستگاه تنفسی است که معمولا در فصل های سرد سال مثل پاییز و زمستان بروز پیدا می کند، و با علایم متعددی همراه است. به طور کلی این بیماری از نظر ماهیت در درجه های مختلفی بروز می کند و در اصطلاح  عمومی افراد به صورت سبک و یا سنگین به آن مبتلا می شوند. بیشترین تاثیر این بیماری برای افراد دارای بیماری زمینه ای می باشد. از شایع ترین علائم بیماری آنفولانزا می توان به این موارد اشاره نمود:

تزریق واکسن آنفولانزا سابقه ای نزدیک به یک قرن دارد. اولین واکسیناسیون علیه این بیماری در سال ۱۹۳۰ آغاز شد، و تقریبا در سال ۱۹۴۵ این واکسن در اختیار عموم قرار گرفت. این واکسن مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است. در ایران نیز همه ساله واکسن آنفولانزا از سوی وزارت بهداشت تامین و در اختیار متقاضیان واکسیناسیون قرار می گیرد.

 

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا

تزریق واکسن آنفولانزا باید در بازه زمانی مشخص انجام شود تا بتوان از آن بازدهی مناسب را انتظار داشت. همواره یکی از بحث هایی که قبل از فصل سرما مطرح می شود، بهترین زمان زدن واکسن آنفولانزا است. در واقع امروزه مشخص شده که زود و یا دیر زدن این واکسن می تواند بر بازدهی آن تاثیر منفی داشته باشد. به همین دلیل بر طبق اعلام وزارت بهداشت، بهترین زمان زدن واکسن آنفولانزا اوایل پاییز است. به طور کلی واکسن آنفولانزا پس از ورود به بدن و برای ایجاد ایمنی مناسب به ۲ تا ۴ هفته زمان نیاز دارد. به همین دلیل گاها بازه زمانی ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهرماه به عنوان بهترین زمان شناخته می شود. در نتیجه کودکان و افراد سالمند باید در این محدوده زمانی، نسبت به تزریق واکسن آنفولانزا اقدام کنند، تا بتوانند پس از شیوع و همگیری این بیماری، از مقاومت بدنی کافی برخوردار باشند

 

چه افرادی باید واکسن آنفولانزا بزنند؟

تزریق واکسن آنفولانزا برای تمامی افراد متقاضی آزاد است و آنها می توانند با رعایت نکات خاصی این کار را انجام دهند. هر ساله در اواخر تابستان یک سوال عمومی مطرح می شود و آن این است که چه افرادی باید واکسن آنفولانزا بزنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اولویت با گروه های آسیب پذیر است. گروه های آسیب پذیر افرادی هستند که به دلیل داشتن بیماری و یا بیماری های زمینه ای مثل دیابت، مشکلات ریوی، کم خونی، نارسایی های قلبی و غیره  در خطر ابتلا به بیماری آنفولانزا هستند، و این بیماری می تواند سلامتی و زندگی عادی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه این افراد باید در اولویت دریافت واکسن قرار گیرند. همچنین سالمندان و کودکان نیز به دلیل داشتن مقاومت بدنی ضعیف تر بهتر است از این واکسن استفاده کنند. اما در پاسخ جامع تر به پرسش چه افرادی باید واکسن آنفولانزا بزنند، باید گفت که برای این مورد جز افرادی که دارای حساسیت به این واکسن هستند، محدودیت دیگری وجود ندارد.

 

تزریق واکسن آنفولانزا به کودکان

تزریق واکسن آنفولانزا در افراد با شرایط سنی مختلف انجام می شود و بیشترین توجه برای این کار باید مربوط به کودکان باشد. در واقع تزریق واکسن آنفلوانزا به کودکان باید بر اساس یک شرایط خاص و همچنین اجرای مراحل مختلف صورت گیرد. به دلیل شرایط خاص و ایمنی ضعیف بدن کودکان زیر ۳۶ ماه، باید تزریق آن با دو دوز انجام شود. در هر مرحله این کار نصف دوز بزرگسالان به کودکان تزریق می شود و دوز دوم این واکسن ۴۵ روز پس از دوز اول انجام می شود. تزریق واکسن آنفلوانزا به کودکان ۳۶ ماه تا ۱۲ سال نیز باید در دو مرحله و در هر مرحله دوز کامل بزرگسالان انجام شود. اما برای افراد بالای ۱۲ سال یک دوز کامل بزرگسالان کافی است. برای کودکان نیز بهترین زمان تزریق همان اواخر تابستان و اوایل پاییز می باشد. معمولا بعد از تزریق واکسن علائم خفیفی از آنفولانزا در بدن کودکان بروز می کند، که معمولا بعد از ۲۴ ساعت از بین می روند.

 

تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری

واکسن آنفولانزا در دوران بارداری

تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری نیز مورد مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشت. همواره در مورد تزریق این واکسن در بارداری و تاثیر آن بر سلامت جنین نگرانی هایی برای خانم های باردار وجود دارد. زنان در دوران باردهی به دلیل شرایط مختلف بسیار آسیب پذیر می باشند و به همین دلیل تزریق واکسن های آنفولانزا در این ایام توصیه می شود. تحقیقات علمی معتبر در این حوزه نشان داده است که تزریق واکسن هیچ خطری برای کودکان و مادران ندارد و حتی استفاده آن در سه ماهه اول بارداری می توان در سلامت مادر و جنین او تاثیرات مثبت به همراه داشته باشد. همچنین آنتی بادی هایی که پس از تزریق واکسن در بارداری و در بدن مادر ایجاد می شوند می توانند، در بدن نوزادان نیز ایجاد شوند و به همین دلیل نوزاد تا چند ماه پس از تولد، در برابر این بیماری مقاومت دارد، همچنین نوزادان زیر ۶ ماه به شدت در برابر این بیماری آسیب پذیر هستند.

 

تزریق واکسن آنفولانزا برای چه کسانی ممنوع است؟

تزریق واکسن آنفولانزا اگر چه به عنوان بهترین راه برای درمان آنفولانزا به شمار می رود اما، استفاده از آنها برای برخی از گروه ها ممنوع است. و یکی از سوالات رایج این است که  چه افرادی نباید واکسن آنفولانزا بزنند؟ برای پاسخ به این سوال باید به معرفی چند گروه بپردازیم. گروه اول کسانی که در دوره قبل واکسیناسیون علائم حساسیت داشته اند، این افراد نباید واکسن آنفولانزا را مجددا استفاده کنند. گروه دوم کسانی هستند که به سفیده تخم مرغ حساسیت دارند، این افراد نیز در معرض عوارض واکسن کرونا قرار دارند و استفاده از آن نیز برای آنها توصیه نمی شود. گروه سوم افراد مبتلا به گیلن باره هستند. گیلن باره به عنوان یک بیماری اختلال در سیستم ایمنی به شمار می رود و تزریق این واکسن می تواند آن را تشدید کند. به همین دلیل افراد مبتلا به این بیماری باید از تزریق این واکسن خودداری کنند. و بالاخره گروه چهارم نوزادان زیر ۶ ماه هستند. این گروه نیز به دلیل سیستم ایمنی ضعیف در برابر عوارض این واکسن بسیار آسیب پذیر هستند. به طور خلاصه برای پاسخ به پرسش چه افرادی نباید واکسن آنفولانزا بزنند این است که افراد دارای حساسیت های خاص، سیستم ایمنی ضعیف و تحت درمان، باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

ایدز AIDS 
سندرم نقص ایمنی اکتسابی

نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود.
بیماری ناشی از ویروس HIV دارای سه مرحله اصلی است:
در مرحله اول (عفونت حاد) فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند. به همین دلیل معمولاً این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می‌شود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی گفته می‌شود.
هر چقدر که بیماری پیشرفت یابد، تداخل بیشتری با دستگاه ایمنی بدن پیدا می‌کند و باعث می‌شود که افراد به عفونت‌هایی مانند عفونت فرصت‌طلب و تومور دچار شوند، البته معمولاً در افرادی که دستگاه ایمنی آنها به خوبی عمل می‌کند تأثیرگذار نیست.
در نهایت بیماری زمانی وارد مرحله سوم یا ایدز خواهد شد که شمار سلول‌های CD4+ T به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر میکرولیتر برسد.

روشهای انتقال ویروس ایدز

 

بعضی از مایعات بدن مانند بزاق و اشک قادر به انتقال HIV نیستند.

پیشگیری از ابتلا به ویروس ایدز

پیشگیری از عفونت HIV، عمدتاً از طریق آمیزش جنسی امن و برنامه تعویض سرنگ، راه حلی برای جلوگیری از گسترش این بیماری محسوب می‌شوند.

درمان بیماری ایدز

هیچ‌گونه درمان یا واکسن وجود ندارد؛ اگر چه درمان ضدویروسی می‌تواند باعث کاهش دوره بیماری و امید به زندگی نزدیک به طبیعی گردد.
با وجود این که درمان ضدویروسی خطر مرگ و عوارض ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد، اما این داروها گران‌قیمت هستند و ممکن است با عوارض جانبی همراه باشند.

 

 

 

بیماری آنفولانزا یک عفونت ویروسی می باشد که معمولا دستگاه تنفسی را مختل می نماید. از این رو بیماری تنفسی نیز محسوب می شود. ویروس آنفولانزا به سه نوع تقسیم بندی می شود. آنفولانزا نوع A، B و C. ویروس نوع A و B قدرت بیشتری نسبت به نوع دیگر این ویروس دارند. به همین دلیل می توانند موجب همه گیر شدن ویروس در جامعه شوند. اما نوع C آن مانند یک سرماخوردگی و به صورت خیلی خفیف در بدن ظاهر می شود. معمولا این نوع بدون علامت بوده. همچنین میزان همه گیری آن بسیار پایین است. در ادامه قصد داریم شما را با علائم اولیه آنفولانزا و روش های پیشگیری آن، بیشتر آشنا کنیم. 

.

علائم بیماری آنفولانزا

بیماری آنفولانزا معمولا موجب بروز اختلالات تنفسی می شود. این ویروس معمولا بینی، گلو و ریه خود را درگیر می کند. از نشانه های آنفولانزا می توان به تب، لرز، بدن درد، سرفه خشک، سردرد، آبریزش بینی، خستگی و ضعف عضلانی اشاره نمود. اما نوعی دیگر از این بیماری وجود دارد که، دستگاه گوارش را نیز درگیر می نماید.

از نشانه های آن می توان به لرز، تب، حالت تهوع، اسهال، درد بدن و اسپاسم معده اشاره نمود. به وجود آمدن بیماری آنفولانزا در بدن می تواند دیگر عفونت های ویروسی و باکتریایی را نیز در بدن به وجود آورد. که این عفونت ها می تواند باعث به وجود آمدن بیماری های جدی تری مانند سینوزیت، ذات الریه، عفونت های گوش، برونشیت و همچنین التهابات شدید در بافت های مغزی شود.

.

راههای پیشگیری از آنفولانزا

ویروس آنفولانزا معمولا کودکان زیر ۵ سال، افراد مسن بالای ۶۵ سال و همچنین افرادی که دارای بیماری های زمینه ای می باشند، را بیشتر درگیر می سازد. برای پیشگیری از بیماری آنفولانزا روش های مختلفی وجود دارد. که معمولا افراد با رعایت آن به بیماری آنفولانزا دچار نخواهند شد. برخی از این روش های پیشگیری از آنفولانزا عبارتند از:

علائم و پیشگیری از آنفولانزا

 

علاوه بر دریافت واکسن آنفلوآنزا، آنچه شما می‌خورید نیز می‌تواند در پیشگیری از آنفلوآنزا کمک کننده باشد:

ابتلا به بیماری سرطان رابطه ای مستقیم و جدی با روش زندگی افراد دارد. از همین رو افرادی که سعی دارند زندگی سلامتی را دنبال نمایند، احتمال ابتلا آنها به سرطان بسیار کمتر از دیگر افراد خواهد بود. داشتن رژیم غذایی مناسب، عدم استفاده از دخانیات و مشروبات الکلی، ورزش و … از مواردی است که، راز پیشگیری از سرطان شناخته شده اند. در ادامه قصد داریم شما را با توصیه های پیشگیری از سرطان بیشتر آشنا کنیم.

.

راهکارهای پیشگیری از بیماری سرطان

به منظور جلوگیری از ابتلا به سرطان روش های خانگی بسیاری وجود دارد که افراد می توانند با استفاده از آنها در زندگی روزمره خود، احتمال ابتلا خود و اعضای خانواده را به سرطان به حداقل برسانند. این موارد عبارتند از:

.

چاقی ممنوع

یکی از مهمترین مواردی که باید برای جلوگیری از ابتلا به سرطان آن را مد نظر داشته باشید، چاقی است. چاق شدن و یا چاق ماندن می تواند بدن شما را با استفاده از چربی های مضر و کلسترول های بد، آماده پذیرش بیماری سرطان نماید. به وجود آمدن این بیماری به دلیل اضافه وزن و چاقی های مفرد، حدود ۲۰ درصد از آمار سرطان را به خود اختصاص داده است.

خانم هایی که پس از عبور از مرز ۳۰ سالگی دچار اضافه وزن می شوند. در معرض ابتلا به سرطان های دهانه رحم، سینه و پانکراس قرار می گیرند. از همین رو خانم ها پس از ۳۰ سالگی باید به شدت مراقب تناسب اندام خود باشند. 

.

آب تصفیه شده استفاده کنید

آب های لوله کشی ممکن است دارای سرب و مواد سرطان زا باشند. از طرفی استفاده دائم از آب معدنی و خریداری آن منطقی نمی باشد. از این رو با نصب فیلتر های تصفیه  آب، روی شیر آب می توانید این مواد را از آب آشامیدنی خود جدا سازی کنید.

.

پیشگیری از بیماری سرطان با تغذیه مناسب

استفاده از رژیم غذایی مناسب، عدم استفاده از غذاهایی که با حرارت بالا و سرعت زیاد طبخ می شوند. می تواند موجب پیشگیری از ابتلا به این بیماری شود. همچنین استفاده از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان می تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. سبزیجات، پروتئین، غلات،میوه و …. از جمله مواردی است که استفاده از آنها در رژیم غذایی روزانه می تواند موجب پیشگیری از ابتلا به این بیماری باشد.

.

مواد غذایی موثر در جلوگیری از بروز بیماری سرطان :

پیشگیری از سرطان

.

از پخت کامل گوشت مطمئن شوید

گوشت های فرآوری شده، سرخ شده و یا کبابی می تواند در صورت عدم پخت کامل سرطان زا باشد. بنابراین در صورت استفاده از گوشت باید از پخت کامل آن مطمئن شوید. گوشت هایی که درون آنها به طور کامل پخته نشده باشد. می تواند موجب بروز سرطان روده ی بزرگ شود.

از طرفی ادویه ها دارای مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان ها می باشند. که می توانند تا ۸۰ درصد مواد سرطان زا را از بین ببرند. مزه دار کردن گوشت می تواند از احتمال وجود این مواد در گوشت را به حداقل برساند.

.

ورزش کنید

انجام ورزش به صورت روزانه و مرتب می تواند احتمال بروز این بیماری را به حداقل برساند. همچنین موجب چربی سوزی موثر و حفظ تناسب اندام می شود.

.

آب بنوشید

از آنجایی که بیش از نیمی از حجم بدن را آب تشکیل داده است. عدم نوشیدن آب کافی می تواند موجب ضعف سیستم ایمنی بدن گردد. همین امر می تواند موجب ضعیف شدن بدن در برابر بیماری های مختلف شود. همچنین نوشیدن آب زیاد می تواند مواد بیماری زا و سرطان زا را از طریق ادرار از بدن دفع نماید.

.

سبزیجات مصرف نمایید

کلروفیل موجود در سبزیجات منبعی کامل از منیزیم می باشد. منیزیم ماده ای بسیار قوی در برابر مواد سرطان زا می باشد. استفاده از سبزیجات می تواند احتمال بروز سرطان  روده ی بزرگ را در زنان به حداقل برساند. همچنین وجود منیزیم در بدن موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و رشد سلول ها می شود. همچنین به بهبود و ترمیم سلول های آسیب دیده می پردازد. برای دریافت منیزیم بیشتر بهتر است سبزیجاتی با رنگ سبز تیره را در ظرف سالاد روزانه خود قرار دهید.

زمانی که بدن فردی نتواند قند مصرف شده را در بدن برای تولید انرژی بسوزاند، فرد دچار بیماری دیابت می شود. یکی از دلایل شایع جهت نارسایی کلیه، کوری، قطع عضو، بیماری های قلبی و عروقی و سکته این بیماری می باشد. هورمونی با نام انسولین در بدن وجود دارد. غذاهای هضم شده زمانی که به مولکول قند( گلوکز) تبدیل می شوند. به وسیله این هورمون به انرژی تبدیل می شود. دیابت یا همان بیماری قند زمانی در بدن نمود پیدا می کند که بدن انسولین کافی جهت تبدیل قند به انرژی تولید نکند. به این ترتیب گلوکز در بدن تجمع می نماید و موجب مرض قند می شود. در ادامه قصد داریم شما را با انواع دیابت آشنا کنیم.

انواع دیابت

عوارض دیابت

علائم دیابت

خشکی دهان، احساس تشنگی بیش از حد و احساس خستگی بی دلیل، تاری دید و کاهش وزن ناگهانی از علائم اولیه ابتلا به این بیماری می باشد. همچنین از دیگر علائم دیابت می توان به تاخیر در زمان بهبود زخم ها، عفونت مجاری ادراری و ناتوانی های جنسی اشاره نمود. بیماری نوع ۲ به آهستگی در بدن شروع می شود. از این رو ممکن است، علائم آن دیرتر خود را نشان دهند. اما نوع ۱ آن با سرعت بیشتری در بدن رشد می کند. از همین رو علائم آن زودتر نمایان می شود.

معمولا افرادی که دارای قند خون بالا هستند، علائمی شبیه به این بیماری دارند. که به آن پیش دیابت گفته می شود. افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری هستند معمولا بالای ۴۵ سال سن دارند. یا اینکه در خانواده سابقه این بیماری را دارند. افرادی که اضافه وزن دارند زیر، در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. همچنین فشار خون بالا و چربی بالا در بدن نیز می تواند موجب ابتلا به دیابت شود.

علایم دیابت

راه های پیشگیری از ابتلا به دیابت