16 May 2022
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

اضافه وزن یکی از مشکلاتی است که علاوه بر سلامتی، زیبایی افراد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که دچار اضافه وزن می باشند، به دنبال روش های متعددی برای لاغری هستند. که بهترین و معمول ترین آنها استفاده از روش های طبیعی و تغذیه ای می باشد. استفاده از مواد غذایی متنوعی، در کاهش وزن امکان پذیر می باشند، که از جمله آنها می توان به دارچین اشاره نمود. و در ادامه قصد داریم شما را با روش های لاغری با دارچین، به طور کامل آشنا کنیم.

 

لاغری سریع با دارچین

دارچین یکی از ادویه های بسیار پر خاصیت و سرشار از آنتی اکسیدان است. همچنین با داشتن خاصیت چربی سوزی، می تواند موجب کاهش وزن سریع نیز شود. این ادویه با بهبود بخشیدن عملکرد کبد، موجب دفع سموم بدن و تصفیه خون می شود. از طرفی التهابات سلول های چربی بدن را نیز از بین می برد و در نهایت موجب کاهش وزن می شود.

برای لاغری سریع با دارچین، می توانید از چای دارچین استفاده نمایید. برای تهیه این چای مقداری آب را در شیر داغ کن بریزید، تا آب گرم شود. سپس مقداری چوب دارچین به آن اضافه نموده و اجازه دهید تا زمانی که رنگ آب قهوه ای مایل به قرمز می شود، جوش بزند. اگر نمی توانید آن را تلخ میل کنید، پس از ولرم شدن به آن مقداری عسل اضافه کنید. البته سعی کنید از این چای بیشتر از سه استکان در روز، استفاده نکنید.

همچنین می توانید مقداری پودر دارچین را با آب مخلوط کنید و اجازه دهید یک شب بماند. سپس هر روز صبح به صورت ناشتا آن را میل نمایید. 

 

لاغری با دارچین و عسل

این ترکیب شگفت انگیز تاثیر بسیار زیادی در کاهش وزن و چربی سوزی بدن دارد. برای تهیه آن کافی است مقداری دارچین را به صورت چای تهیه نمایید و قبل از مصرف به آن عسل اضافه نمایید. این ترکیب را یک بار به صورت ناشتا و یک بار قبل از خواب بنوشید. و پس از مدتی شاهد اضافه وزن چشمگیر خود باشید. 

 

لاغری با دارچین

 شیر و دارچین

شیر دارچین یکی از موثرترین نوشیدنی های کاهش وزن و لاغری می باشد. برای تهیه این نوشیدنی تاثیر گذار مقداری شیر را روی حرارت گذاشته و اجازه دهید تا، کاملا جوش بیاید. سپس بگذارید شیر سرد شود و مجدد آن را بجوشانید. قبل از اینکه شیر سرد شود مقداری پودر دارچین و یا تکه ای چوب دارچین درون آن بریزید. 

برای اینکه از تلخی شیر دارچین جلوگیری نمایید، می توانید مقداری عسل به آن اضافه نمایید. افرادی که دچار بیماری دیابت می باشند، بهتر است به جای عسل، از هل برای طعم دار کردن شیر دارچین استفاده کنند. می توانید از این ترکیب شیر صبح ها به جای چای استفاده کنید. 

همچنین اگر عادت دارید که، قبل از خواب شیر میل نمایید، می توانید این ترکیب شیر را جایگزین آن کنید. فقط بهتر است مقداری زردچوبه نیز به آن اضافه کنید. نکته ای که در استفاده از این ترکیب باید به آن توجه نمایید، بیماری های قلبی و عروقی است. اگر دچار بیماری های قلبی می باشید، بهتر است از خوردن شیر اجتناب نموده و آب را جایگزین آن کنید.

 

دارچین و لیمو

چوب دارچین را درون آب بجوشانید، زمانی که رنگ آن کاملا قهوه ای شد، می توانید آن را از روی شعله بردارید. اجازه دهید تا نوشیدنی شما کاملا خنک شود. سپس به آن چند قطره آب لیمو ترش اضافه کنید و آن را میل نمایید. اگر به دنبال مشاهده نتیجه هستید، حداقل بیست و یک روز، به طور روزانه این نوشیدنی را بخورید. 

برای تهیه این نوشیدنی می توانید از پودر دارچین نیز استفاده نمایید. برای استفاده از پودر این ادویه باید مقداری پودر و چند قطره آب لیمو را در لیوان آب گرم بریزید و پس از هم زدن آن را بنوشید.

 

لاغری با دارچین و زنجبیل

این ترکیب، یکی دیگر از ترکیبات دارچینی است که، تاثیر بسیار زیادی در لاغری و چربی سوزی بدن دارد. اما نکته ای که در استفاده از این ترکیب باید به آن توجه نمایید، استفاده از زنجبیل تازه است. برای تهیه این نوشیدنی مقداری زنجبیل را پوست کنده و خرد کنید. سپس آن را درون مخلوط کن قرار دهید و لیمو و مقداری آب را به آن اضافه نمایید. آنها را با هم ترکیب کنید تا خمیری شکل شوند.

سپس درون قابلمه آب بریزید و شعله را روشن کنید. خمیر به دست آمده را کم کم به آب اضافه کنید و اجازه دهید تا بجوشد. زمانی که ترکیب خنک شد، نصف قاشق دارچین به آن اضافه نموده و روزی ۲ بار میل کنید.

 

افرادی که در طول روز و یا در ساعات قبل از خواب، تنقلات و شیرینی جات مصرف می کنند. معمولا افرادی هستند که علاوه بر چاقی دچار اختلالات خواب، می شوند. زیرا تنظیم نبودن ساعات خواب و بیداری و پرخوری، تاثیرات مستقیمی بر روی عملکرد مغزی انسان دارد. همچنین بی خوابی نیز می تواند موجب پرخوری افراد و در نهایت افزایش وزن آنها شود. زیرا مغز بیش از توان خود فعالیت می کند و بدن نیاز بیشتری به خوراکی های شیرین احساس می کند. در ادامه قصد داریم شما را با ارتباط میان بی خوابی و پرخوری، بیشتر آشنا کنیم.

 

عوارض بی خوابی

بی خوابی یکی از دلایل اصلی سکته های مغزی می باشد. زیرا زمانی که مغز نیاز به استراحت دارد، در حال فعالیت می باشد. همین موضوع موجب می شود تا احتمال بروز سکته های مغزی در فرد افزایش یابد. همچنین افرادی که دچار بی خوابی هستند، معمولا به بیماری های دیابت نوع ۲ دچار می شوند. از طرفی این اختلال در خواب می تواند زمینه ساز تحریک اشتهای کاذب در فرد شود. که در نهایت به چاقی منجر می گردد.

حمله قلبی و احتمال ابتلا به سرطان از دیگر عوارض کم خوابی می باشد. از طرفی افرادی که در شب خواب کافی نداشته باشند، معمولا بیشتر از دیگر افراد به فشار خون بالا مبتلا می شوند. همچنین پیری زودرس پوست و ایجاد سیاهی زیر چشم هم از عوارض بی خوابی جدا نمی باشد. از دیگر عوارض کم خوابیدن و نداشتن خواب مناسب می توان به بد خلقی، اختلال در بینایی، سردرد های مزمن، ضعف سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری ها،  اختلال در یادگیری و کاهش تمرکز و سرعت عمل اشاره نمود. 

 

 رابطه بی خوابی با پرخوری و اضافه وزن 

پرخوری و مصرف بیش از اندازه شیرینی جات و تنقلات از دلایل و عوامل اصلی اضافه وزن می باشند. معمولا افرادی که در طول شب خواب کافی ندارند و یا دیرتر از زمان مناسب به رختخواب می روند، بیشتر از سایر افراد به خوردن شیرینی و تنقلات علاقه نشان می دهند. زمانی که فرد دچار کم خوابی می شود، یعنی بیش از توان مغز از آن کار می کشد. به همین دلیل مغز شروع به فعالیت کاذب نموده و بخشی از مغز را با نام آمیگدال درگیر می کند.  این بخش که به پادشاه مغز معروف می باشد، دچار اختلال شده و در نهایت فرمان گرسنگی و میل به شیرینی جات را می دهد. 

 رابطه بی خوابی و پرخوری

چگونگی تاثیر بی خوابی بر روی چاقی

کم خوابی با تاثیر گذاشتن بر روی هورمون ها، تعادل آنها را بهم می ریزد. از آنجایی که اختلال در خواب، موجب افزایش گرلین ( تحریک اشتها)  و کاهش سطح  لپتین ( احساس سیری بعد از غذا) می شود. این دو هورمون نقش بسیار حیاتی در کنترل اشتها دارند و در صورت عدم تعادل هورمون ها، فرد نیاز بیشتری به غذا احساس نموده و بدن غذایی بیشتر از سطح نیاز دریافت خواهد نمود. 

افرادی که در طول شبانه روز خواب کافی دارند، معمولا رژیم غذایی سالم تری را نیز دنبال می کنند. خستگی موجب می شود تا، شما غذاهایی با کالری بالا انتخاب نمایید. از طرفی این غذاها به سرعت هضم نمی شوند و در خواب به چربی های مزاحم تبدیل می گردند.

از طرفی بی خوابی موجب بی حوصلگی و خستگی مفرط بدن می شود. که به طبع از فعالیت بدن می کاهد. با کاهش سوخت و ساز بدن، چربی بیشتری در بدن ذخیره شده و در نهایت موجب چاقی و اضافه وزن می گردد. همچنین کم خوابی با تاثیر منفی بر روی سیستم گوارشی و ایجاد افسردگی نیز می تواند بر روی افزایش وزن تاثیرات منفی داشته باشد. 

 

درمان بی خوابی و پرخوری

برای اینکه بتوانید بی خوابی خود را درمان کنید. در ابتدا نیاز است تا با دلیل اصلی بی خوابی خود آشنا شوید. خیلی از افراد روش های متفاوتی را برای درمان بی خوابی خود امتحان نموده ولی نتیجه ای نگرفته اند. علت این موضوع عدم اطلاع کافی در رابطه با دلیل کم خوابی است. خیلی از افراد به دلیل چاقی بیش از حد دچار اختلال در خواب می شوند. کنترل وزن یکی از موثرترین راهکار های تنظیم خواب می باشد. افرادی که دارای تناسب اندام می باشند، معمولا خواب راحت تری را تجربه می کنند. 

از طرفی برخی از افراد دائما مضطرب هستند. اضطراب و استرس نیز، تاثیر بسیار زیادی در مختل شدن خواب مناسب دارد. اگر می خواهید خوابی متعادل داشته باشید، باید با راهکارهای مقابله با اضطراب و استرس به طور کامل آشنا شوید. 

از دیگر مواردی که در درمان بی خوابی بسیار موثر می باشند، می توان به رژیم غذایی متعادل، ورزش کردن،  تمرینات آرامش بخش و کاهش فکر و خیال در هنگام خوابیدن اشاره نمود.از آنجایی که امروزه چاقی و اضافه وزن یکی از دغدغه های جدی میان مردم می باشد. بسیاری از انسان ها برای کاهش وزن خود به دنبال رژیم های لاغری مطمئنی می باشند. رژیم سیب زمینی یکی از سریع ترین روش های لاغری است. معمولا افرادی که می خواهند در کوتاه مدت وزن کم کنند، از این رژیم استفاده می کنند. این رژیم می تواند با تنظیم اشتها، موجب کاهش وزن سریع و دائمی بدن شود. در ادامه قصد داریم شما را با رژیم لاغری طبیعی با سیب زمینی به طور کامل آشنا کنیم. 

 

کاهش وزن با سیب زمینی

متاسفانه یک باور غلط در جامعه وجود دارد، که سیب زمینی را به عنوان یک مواد غذایی چاق کننده معرفی نموده است. از آنجایی که این ماده غذایی دارای مقدار بسیار زیادی کربوهیدرات و نشاسته می باشد، معمولا افرادی که دچار اضافه وزن می شوند، آن را از رژیم غذایی خود حذف می نمایند.

اما با تحقیقاتی که متخصصان تغذیه روی این ماده غذایی انجام داده اند، متوجه شدند که سیب زمینی می تواند در کوتاه مدت موجب لاغری و کاهش وزن شود. همچنین خوردن آن باعث کاهش فشار خون نیز می گردد. در صورتی که سیب زمینی بدون روغن و یا کره سرخ شود، می توان علاوه بر کاهش کالری دریافتی بدن، پروتئین و ویتامین های ضروری بدن را نیز تامین نمود. برای کاهش وزن با خوردن سیب زمینی بهتر است آن را به صورت بخارپز و یا آب پز میل نمایید.

رژیم سیب زمینی

لاغری با استفاده از سیب زمینی یکی از راحت ترین و کم هزینه تری روش های کاهش وزن می باشد. در این رژیم فرد در طول روز هیچگونه مواد غذایی به جز سیب زمینی مصرف نمی کند. البته برای طعم دار کردن آن، می تواند از مقداری نمک استفاده نماید. نکته ای که در این رژیم باید مد نظر داشته باشید، میزان آب دریافتی بدن است. این رژیم لاغری موجب می شود که، بدن آب کمتری دریافت نماید. بنابراین نوشیدن حداقل ۶ لیوان آب در طول روز را جدی بگیرید.

در طول این رژیم لاغری می توانید از چای، قهوه و یا نوشیدنی های دیگر استفاده نمایید. اما توجه داشته باشید که هیچگونه شکر و یا شیری به آنها اضافه نکنید. همچنین انجام ورزش های سبک در تاثیر گذاری بیشتر این رژیم بسیار موثر است. 

برای پخت بهتر سیب زمینی می توانید از روش آب پز کردن استفاده نمایید. برای استفاده از این روش پس از آب پز کردن سیب زمینی ها، آن را پس از خنک شدن به مدت یک روز کامل درون یخچال قرار دهید. این کار موجب افزایش نشاسته های مقاوم سیب زمینی می گردد. پس از آن می توانید سیب زمینی ها را بخورید. 

نکته: اگر پس از خوردن سیب زمینی های مانده درون یخچال احساس نفخ می کنید. بهتر است پس از خنک شدن سیب زمینی ها، آنها را درون یخچال نگذارید و به صورت گرم میل کنید. 

مدت زمان این رژیم با توجه به میزان وزن اضافی افراد متفاوت است. بهتر است رژیم سیب زمینی را تا زمانی که به اندام ایده آل می رسید، ادامه دهید. اما توجه داشته باشید که، این رژیم را می توانید تا زمانی که، دچار کمبود مواد مغذی و ویتامین در بدن نشده اید، ادامه دهید. اما به طور کلی اینگونه از رژیم های لاغری معمولا تا ۷ روز توصیه می شوند.

 

مزایای این رژیم لاغری  

یکی از بزرگترین مزایای سیب زمینی برای لاغری، وجود نشاسته مقاوم در آن است. این نوع از نشاسته بسیار دیگر هضم می شود. به همین دلیل در روده کوچک هضم نمی شود و وارد روده بزرگ می گردد. در این مرحله روده بزرگ باکتری های مفید نشاسته را برای تولید اسیدهای چرب مورد استفاده قرار می دهد.

از آنجایی که این نشاسته بسیار دیر هضم می گردد، قند خون فرد به طور ناگهانی افزایش نمی یابد. در نتیجه بدن انسولین بسیار کمی را تولید می نماید. از دیگر مزایای نشاسته مقاوم می توان کاهش سطح گلوکز و همچنین بهبود حساسیت بدن به انسولین را نام برد. از طرفی این نوع نشاسته در کاهش ذخایر چربی بدن بسیار موثر است.

بهبود بخشیدن به روند ساخت اسیدهای چرب از مهم ترین وظایف نشاسته مقاوم در بدن است. همین امر موجب می شود تا التهابات روده ای و باکتری های بد روده کاهش پیدا کنند. همچنین بوتیرات تولید شده توسط نشاسته مقاوم از ورود مواد سمی به مسیر روده جلوگیری می کند و اجازه ورود آنها را به جریان خود نمی دهد. به همین دلیل است که در استفاده از رژیم سیب زمینی، بهتر است سیب زمینی را ۲۴ ساعت درون یخچال نگهداری کنید. این کار میزان نشاسته مقاوم درون سیب زمینی را افزایش می دهد.

چای سبز یکی از نوشیدنی های بسیار محبوب است. که از خواص بسیار زیادی از جمله کاهش وزن، برخوردار است. به همین دلیل، معمولا افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، در رژیم لاغری خود از این چای استفاده بسیار زیادی می کنند. اما نکته حائز اهمیت در استفاده از چای سبز و کاهش وزن، نحوه استفاده از آن است. همانگونه که این چای می تواند برای فرد بسیار مفید باشد، استفاده بیش از حد چای سبز، می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با خواص چای سبز برای لاغری بیشتر آشنا کنیم.

 

تاثیر چای سبز در کاهش وزن

این چای جایگزین بسیار مناسبی برای چای سیاه می باشد. زیرا علاوه بر مزه دار بودن آن، از خواص بسیار زیادی برای سلامتی انسان برخوردار است. برگ های آن دارای قدرت سم زدایی و خاصیت ضد التهابی می باشند. که موجب می شوند تا بدن انسان در برابر بسیاری از بیماری های ناشی از رادیکال های آزاد، ایمن شود. 

از طرفی چای سبز یک منبع مطمئن، جهت تامین آنتی اکسیدان های بدن می باشد. این چای با افزایش سوخت و ساز بدن، نقش بسیار موثری را در کاهش وزن ایفا می کند. به همین دلیل است که امروزه مصرف چای سبز برای لاغری، در تمامی جهان مورد استقبال قرار گرفته است. کالری این چای برابر با صفر است. از طرفی مصرف آن موجب افزایش سوخت و ساز بدن می گردد. این روند موجب می شود تا، بدن برای تامین انرژی از چربی های ذخیره شده در خود استفاده نماید، که در نهایت موجب لاغر شدن فرد می شود.

 

چای سبز و لاغری شکم

چای سبز از جمله نوشیدنی هایی است که علاوه بر چای سیاه، می تواند جایگزین مناسبی برای قهوه نیز باشد. زیرا این چای علاوه بر عدم وجود کالری، دارای کافئین نیز می باشد. با توجه به مطالعات انجام شده روی افرادی که چای سبز مصرف کرده اند، مصرف روزانه این چای می تواند حدودا ۱۹ درصد از چربی های بدن را از بین ببرد.

چربی اضافی بدن، معمولا در قسمت های شکم و پهلو تجمع می کنند. کافئین موجود در این چای موجب می شود تا، روند چربی سوزی بدن در طول ورزش، به میزان بسیار قابل توجهی افزایش یابد. که همین دلیلی برای از بین رفتن چربی های کاذب و لاغری شکم است. 

چربی های زیر جلدی از خطرناک ترین چربی های بدن می باشند، که معمولا در ناحیه شکم تجمع می کنند. این چربی ها می توانند موجب بیماری هایی همچون دیابت، فشار خون، مشکلات قلبی و عروقی و در نهایت سکته های قلبی شوند.

چای سبز و لاغری

روش لاغری با چای سبز

برای لاغری به کمک چای سبز، باید در ابتدا بدانید که چه میزان از آن باید در روز استفاده نمایید. پزشکان تغذیه معمولا مصرف روزانه ۲ تا ۳ فنجان چای سبز را توصیه می کنند. نوشیدن این چای به طور روزانه، می تواند موجب کاهش وزن مفید و ثابتی شود. برای دم کردن این چای بهتر است از آب نسبتا داغ استفاده نمایید. استفاده از آب خیلی داغ برای دم کردن آن، می تواند از خواص چای بکاهد.

برای اطمینان از درجه حرارت مناسب آب، بهتر است پس از جوشیدن آب، اجازه دهید تا ۱۰ دقیقه در دمای محیط  بماند و سپس چای سبز را به آن اضافه نمایید. در ادامه یک دقیقه زمان دهید تا چای دم بکشد و در نهایت آن را میل کنید. اگر عادت به خوردن نوشیدنی در طول روز خود هستید، می توانید این چای را جایگزینی برای نوشیدنی های پر کالری در نظر بگیرید. 

در نهایت با نوشیدن چای سبز و دریافت کالری کمتری در طول روز، به مرور زمان شاهد کاهش وزن خود خواهید بود. اگر می خواهید در مدت زمان کمتری، وزن خود را کاهش دهید. بهتر است به جای افزایش میزان چای، از ترکیبات مختلف آن استفاده نمایید. به طور مثال این چای را می توانید با آووکادو ترکیب نمایید. این ترکیب حاوی پروتئین، آنتی اکسیدان و چربی های ضروری بدن می باشد. که علاوه بر تامین نیازهای بدن می تواند موجب کاهش وزن سریع تری گردد. 

ترکیب این چای با نصف آووکادو و نصف موز می تواند یک اسموتی خوش طعم و بسیار موثر در لاغری باشد. قبل از خوردن این اسموتی بهتر است این ترکیب را نیم ساعت پس از مخلوط کردن میل نمایید. لیمو و زنجبیل به همراه چای سبز ( یک قاشق چای خوری زنجبیل)، یکی از ترکیبات پرطرفدار و پر استفاده جهت لاغری می باشد. اما برای نتیجه گیری بهتر، اجازه دهید ای مخلوط یک ربع بماند و سپس آن را میل نمایید. 

 

یائسگی زنان یکی از چرخه های طبیعی زندگی آنها به شمار می رود، که از سن خاصی شروع می شود و به طبع آن یک سری اتفاقات طبیعی و گاه ناخوشایند در بدن خانم ها رخ می دهد. در واقع این اتفاق زمانی در بدن خانم ها بروز می کند که آنها قدرت باروری خود را از دست می دهند و پس از این فرایند، تخمدانها ها دیگر قابلیت تخمک گذاری ندارند. سن متوسط بروز یائسگی بین ۴۵ تا ۵۵ سال است اما با این حال گاه در مواردی مشاهده می شود که برخی از خانم ها آن را زودتر و یا دیرتر تجربه می کنند که این اتفاق به دلایلی مختلف بروز می کند که قطعا اختلالات هورمونی از جمله آنها می باشند. یائسگی اتفاقی است که به مرور و به آرامی در چرخه طبیعی بدن خانم ها بروز می کند و معمولا در ابتدا با قاعدگی های نامنظم و ایجاد فاصله در بین قاعدگی ها مشاهده می شود و کم کم از تعداد قاعدگی ها کم می شود و در نهایت قطع کامل چرخه قاعدگی و یائسگی اتفاق می افتد. از لحاظ علمی نیز یائسگی زمانی اتفاق می افتد که یک سال از آخرین قاعدگی یک خانم گذشته باشد. معمولا با بروز این پدیده طبیعی در بدن تغییراتی در بدن برخی از خانم ها نمایان می شود که از جمله آنها می توان به افزایش وزن اشاره کرد، و این موضوع با نام افزایش وزن یائسگی شناخته می شود.

 

 افزایش وزن بعد از یائسگی زنان چیست؟ و چگونه بروز می کند؟

یائسگی زنان اتفاقی است که با چند علائم طبیعی بروز می کند که یکی از مهمترین و شایع ترین آنها افزایش وزن است. آمار و تحقیقات نشان داده که این اضافه وزن در صورت عدم توجه در مراحل اولیه، تقریبا برگشت ناپذیر است و این موضوع به یکی از شایع ترین مشکلات خانم ها پس از یائسگی تبدیل شده است. چند عامل مهم در بروز این عارضه نقش دارند که از مهمترین آنها می توان به اثر کاهش هورمون استروژن اشاره کرد. تحقیقات نشان داده که کاهش سطح استروژن در بدن با افزایش وزن بعد از یائسگی رابطه مستقیم دارد. در واقع این هورمون به سوخت و ساز در بدن کمک می کند، و در نتیجه با کاهش آن سوخت و ساز در بدن کم شده و انباشته شدن چربی ها در بدن صورت می گیرد. در واقع علت اصلی چربی شکم در دوران یائسگی این موضوع است. همچنین معمولا بعد از دوران یائسگی تحرک خانم ها کمتر می شود و به همین دلیل اضافه وزن به صورت جدی بروز می کند. اضافه وزن در دوران یائسگی بایستی به صورت جدی و اصولی مدیریت شود زیرا در غیر این صورت زمینه برای بروز انواع بیماری ها در بدن فراهم می شود که از جمله آنها می توان به بیماری های تنفسی، بیماری های قلبی، سرطان سینه، دیابت و غیره اشاره کرد.

 

 راه های مقابله با افزایش وزن بعد از یائسگی

یائسگی زنان و افزایش وزن بعد از آن از معضلاتی است که به دغدغه اصلی بسیاری از خانم ها می باشد و می توان آن را با روش های مختلفی درمان کرد که یکی از بهترین آنها انجام ورزش و افزایش تحرک روزانه است. البته با توجه به اینکه سن خانم ها در این دوران زیاد است، نیاز به انجام حرکات سنگین ورزشی نیست و می توان با پیاده روی ساده، انجام حرکات ایروبیک و غیره انواع اضافه وزن یائسگی و چاقی شکم را درمان کرد. البته برای انجام این کار احتیاط هایی وجود دارد و خانم هایی که در معرض پوکی استخوان و یا مستعد به آن هستند بایستی از انجام حرکات سنگین و یا ورزش هایی که آسیب دیدگی های شدید را در پی دارند، خودداری کنند. توصیه می شود برای انتخاب بهترین تمرینات جهت کاهش وزن در یائسگی با یک متخصص لاغری مشاوره نمایید، و قطعا او می تواند بر اساس شرایط بدنی شما بهترین شیوه را برای کاهش وزن تجویز نماید.

 

یائسگی زنان و چاقی

 

کاهش وزن با رژیم لاغری یائسگی زنان

یائسگی زنان و افزایش وزن ناشی از آن را می توان با استفاده از رژیم لاغری یائسگی مدیریت کرد. برای اینکه بتوان وزن خود را با استفاده از رژیم غذایی مدیریت و کنترل رعایت چند نکته لازم و ضروری است که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

مصرف دخانیات و مشروبات الکلی را قطع کنید: به طور کلی مصرف دخانیات و یا مشروبات الکلی زیان بار است و مصرف آنها در دوران یائسگی زنان باعث افزایش وزن و چاقی می شود. در نتیجه توصیه می شود خانم برای کاهش و کنترل وزن خود در این دوران مصرف دخانیات و مشروبات الکلی را قطع کنند تا بدن و زندگی سالم تری داشته باشند.

روش های چربی سوزی تکنیک هایی درمانی و خاصی می باشند که با استفاده از آنها می توان به جنگ اضافه وزن و چربی های رایج و ناخوشایند شکمی رفته، و آنها را رفع و درمان کرد. امروزه سبک زندگی زندگی انسان نسبت به گذشته تغییر کرده و باعث شده اند که او در بسیاری از امورات رفاه بیشتری داشته باشد و همین رفاه زیاد از حد گاهی باعث ایجاد اختلال در زندگی او می شود، که یکی از این اختلالات اضافه وزن و تجمع چربی های شکمی است. در واقع کم تحرکی و تغذیه نادرست دو عامل مهمی هستند که بر بروز اضافه وزن تاثیر دارند و بر طبق تحقیقات انجام شده امروزه بیش از ۷۰ درصد جامعه به صورت جدی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و همیشه افراد زیادی وجود دارند که سعی می کنند با روش های مختلف اضافه وزن و چربی های شکمی را رفع کنند. انجام ورزش سبک و پیاده روی روش های رایجی هستند که با استفاده از آنها می توان به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کرد، اما متاسفانه افرادی هستند که به دلیل مشغله های کاری وقت انجام این ورزش ها را ندارند و همین مسئله باعث شده هر روزه بر مشکل اضافه وزن آنها افزوده شود. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم چند شیوه چربی سوزی در زمان استراحت را معرفی کنیم. توصیه می شود با ادامه متن همراه شوید.

 

استفاده از دمنوش های گیاهی و افزایش متابولیسم بدن

روش های چربی سوزی در زمان استراحت عمدتا به وسیله تغذیه چربی سوزی انجام می گیرند که یکی از آنها استفاده از دمنوش های گیاهی افزایش سوخت و ساز است. امروزه با وجود پیشرفت تکنولوژی و پیشرفت های مختلف در صنعت پزشکی و دارویی همچنان استفاده از دمنوش های گیاهی برای درمان بیماری های مختلف رواج دارد و یکی از کاربردهای دمنوش های گیاهی در حوزه چربی سوزی و کاهش وزن می باشد. در واقع با استفاده از این دمنوش ها می توان در زمان استراحت نیز به افزایش متابولیسم بدن کمک کرده و در نتیجه با مصرف مرتب و منظم آنها حتی در زمان استراحت نیز می توان به کاهش وزن فکر کرد. البته برای استفاده از این دمنوش ها بایستی توجه داشت که مصرف آنها باعث بروز حساسیت و یا تشدید بیماری های زمینه ای نشود. اگر از بیماری خاصی رنج می برید و یا داروی خاصی را مصرف می کنید  بهتر است برای مصرف دمنوش های گیاهی مناسب برای چربی سوزی و لاغری با پزشک خود مشورت نمایید. از بهترین دمنوش های گیاهی افزایش سوخت و ساز می توان به این موارد اشاره کرد:

 

 چربی سوزی با نوشیدن آب 

روش های چربی سوزی در حالت استراحت رابطه مستقیمی با نوشیدن آب دارد و کسانی که دارای اضافه وزن بوده و زمان و فرصت کلی برای ورزش کردن ندارند می توانید با افزایش مصرف آب، وزن خود را به حد نرمال برسانند. به طور کلی رابطه نوشیدن آب و افزایش متابولیسم بدن یکی از روش های تغذیه چربی سوزی است که به چند دلیل کلی رخ می دهد و از مهمترین آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

 

C:\Users\SAEED\Downloads\ادویه.jpg

چربی سوزی و افزایش سوخت و ساز بدن با ادویه ها

روش های چربی سوزی در بدن و زمان استراحت رابطه مستقیمی با تغذیه چربی سوزی دارد و می توان با مصرف برخی از ادویه ها به وزن مناسب و ایده ال رسید. افزایش سوخت و ساز بدن با ادویه ها به روش های مختلفی امکان پذیر است و می توان آنها را به صورت مستقیم و یا در قالب خوراکی ها و غذاهای مختلف استفاده نمود. امروزه تحقیقات گسترده ای بر روی ادویه های مختلف انجام شده و چربی سوزی بسیاری از آنها به اثبات رسیده است. افزایش سوخت و ساز بدن با ادویه ها خوشبختانه فاقد عوارض می باشد و جز در موارد داشتن حساسیت می توان از آنها استفاده کرد. از مهمترین ادویه ها برای اجرای روش های چربی سوزی در زمان استراحت می توان به این موارد اشاره کرد:

 

خواب کافی یکی از مرسوم ترین روش های چربی سوزی

روش های چربی سوزی در حالت استراحت متفاوت می باشند و یکی از مرسوم ترین و ساده ترین آنها خواب کافی است. تحقیقات نشان داده که خواب کافی رابطه مستقیم با چربی سوزی در بدن دارد و در نتیجه می توان با رعایت این موضوع به وزن مناسب دست یافت. برای مثال کمی زودتر به رختخواب رفتن و کمی دیرتر بیدار شدن می تواند در کاهش اشتها و احساس گرسنگی نقش موثر داشته باشد در نتیجه می توان با استفاده از خواب کافی به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کرد و به وزن دلخواه و کافی دست یافت. البته خوردن برخی از خوراکی ها نیز قبل از خواب می تواند با افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن کمک کند. از جمله آنها می توان به مقداری پنیر و یا یک لیوان شیر اشاره کرد.

 

سیاه دانه و لاغری یکی از کلید واژه های پرتکرار در فضای مجازی است. سیاه دانه از دانه های گیاهی محبوب است که  از قرن ها و شاید هزاران سال قبل مورد توجه بشر بوده و امروزه نیز در تهیه خوراکی های مختلف از آن استفاده می شود. سیاه دانه گیاهی یک ساله و از گیاهان بومی غرب آسیا به شمار می رود و کشور ایران نیز یکی از مناطقی است که این گیاه با کیفیت بالا در آن می روید. بشر در طول تاریخ با ویژگی های مختلف این دانه گیاهی آشنا بوده و به همین دلیل علاوه بر مصرف عادی محصولات جانبی مختلفی از آن تولید کرده است که از جمله آنها می توان به پودر، عصاره و روغن سیاه دانه اشاره کرد. در واقع عمده ترین کاربرد سیاه دانه در طول تاریخ به دلیل خواص مختلف آن بوده و مخصوصا در عصر حاضر کمتر طعم آن مورد توجه قرار می گیرد. ولی با این حال همچنان تولید، فروش و مصرف این دانه گیاهی در ایران رواج دارد و علاوه بر این مقادیر قابل توجه از این محصول به بازارهای جهانی صادر می شود. ما در ادامه این متن قصد داریم در مورد این محصول و خواص مختلف درمانی آن مطالبی ارائه دهیم به همین دلیل توصیه می کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

.

چرا سیاه دانه و لاغری اهمیت دارد؟

لاغری با استفاده از سیاه دانه موضوعی است که در این مقاله پیرامون آن مطالبی ارائه می شود. سیاه دانه محصولی است که از آن برای لاغری شکم استفاده می شود. چاقی و اضافه وزن یکی از مشکل های شایعی است که جامعه امروزی به شدت با آن درگیر بوده، و دلیل اصلی این موضوع کم تحرکی و همچنین تغییر در سبک زندگی و تغذیه بشر است. این موارد در کنار هم باعث شده اند که اضافه وزن و چاقی بین درصد قابل توجهی از جامعه وجود داشته باشد و همواره یکی از دغدغه های افراد دارای معضل چاقی و اضافه وزن این است که با بهترین شیوه و کمترین دغدغه وزن خود را با میزان مطلوب رسانند. برای این کار انجام حرکات ورزشی، اصلاح شیوه تغذیه و استفاده از محصولات تاثیرگذار مختلف توصیه می شود که یکی از آنها سیاه دانه است. استفاده از سیاه دانه برای لاغری شکم یک اقدام موثر  است که از گذشته در طب سنتی مورد توجه بوده و امروزه کاربرد و تاثیرگذاری آن مورد تایید علم نوین پزشکی قرار گرفته است. در واقع امروزه روش های لاغری با سیاه دانه به دلیل تحقیقات گسترده تر متنوع تر شده اند و می توان از این دانه گیاهی و محصولات جانبی آن برای کاهش وزن و لاغری استفاده کرد. در ادامه تعدادی از روش های رایج و کاربردی سیاه دانه و لاغری معرفی می شوند.

.

طریقه مصرف سیاه دانه برای کاهش وزن

سیاه دانه برای لاغری را می توان به روش اصولی انجام داد. سیاه دانه محصولی است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم قابلیت استفاده دارد و برای کاهش وزن با سیاه دانه، می توان از روش های مختلف استفاده کرد. برای مثال می توان از این محصول دمنوش تهیه کرد. در حالت کلی در سیاه دانه مقادیر قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب مانند اسید پالمیتیک و همچنین اسیدهای لینولئیک و اولئیک وجود دارند و به همین دلیل می توان با استفاده از دمنوش این محصول به مرور زمان چربی های بدن را سوخته و به وزن و استایل مناسب رسید. جهت تهیه دمنوش سیاه دانه برای لاغری باید یک قاشق غذاخوری سیاه دانه را در یک قوری آب ۸۰ الی ۱۰۰ درجه ریخته و به مدت ۳۰ دقیقه دم کرد. پس از آن می توان با نبات این دمنوش را میل نمود. دمنوش سیاه دانه برای لاغری همچنین با عسل نیز قابلیت استفاده دارد. و می توان با برنامه ریزی منظم و در کنار حرکات ورزشی در مدت کوتاه به وزن مناسب و ایده آل رسید.

.

مصرف روغن سیاه دانه و لاغری

روغن سیاه دانه برای لاغری

لاغری با سیاه دانه از روش های آسان کاهش وزن می باشد. سیاه دانه محصولی است که در زمره دانه های گیاهی روغنی نیز قرار می گیرد و به همین دلیل گاه برای موارد درمانی و بهره وری از خواص واقعی سیاه دانه از آن روغن گیری انجام می شود که این روغن برای موارد درمانی مختلف کاربرد دارد که یکی از آنها لاغری شکم است. روش ها و طریقه مصرف روغن سیاه دانه برای لاغری متنوع می باشند. در اصل روغن سیاه دانه به عنوان منبع خوبی از ویتامین ب می باشد و این ویتامین با افزایش متابولیسم بدن، باعث افزایش سوخت و ساز در آن می شود، از طرفی به کم کردن اشتها نیز کمک می کند. در نتیجه می توان با مصرف این روغن در مدت کوتاهی، چربی های شکمی خود را کم کرد و به وزن متعادل رسید. بهترین طریقه مصرف روغن سیاه دانه برای لاغری این است که آن را به همراه عسل میل نمود. برای این کار می توان هر روز صبح و قبل از وعده غذایی یک قاشق غذاخوری این روغن را با دو قاشق عسل مخلوط کرده و میل نمود. همچنین می توان از این روغن در تلفیق با خوراکی های دیگر مثل سس سالاد استفاده کرد.

.

خواص معجون لاغری سیاه دانه و عسل برای کاهش وزن

سیاه دانه و لاغری قطعا با تلفیق محصولات رژیمی دیگر قابلیت انجام دارد. در واقع سیاه دانه محصولی است که از تلفیق آن با بعضی از محصولات دیگر می توان نتایج خوبی برای کاهش وزن کسب کرد. برای کاهش وزن با سیاه دانه کمک گرفتن از عسل می تواند تاثیرات فوق العاده خوبی به همراه داشته باشد. در واقع  برای تهیه معجون لاغری سیاه دانه و عسل ابتدا باید سیاه دانه را پودر کرد. برای این کار می توان دانه های این محصول را آسیاب کرد. پس از آن یک لیموی ترش را در یک لیوان آب گرم بفشارید و سپس مقداری عسل به آن اضافه کنید. و میل نمایید بهترین زمان مصرف سیاه دانه برای لاغری معمولا صبحانه است. همچنین به طور کلی در وعده های غذایی دیگر مثل نهار و شام نیز می توان از تاثیرات سیاه دانه و لاغری استفاده نمود.

کاهش وزن با سیاه دانه روشی است که می توان بهترین بازدهی را از آن برای لاغری دریافت کرد، اما برای انجام این کار باید شناخت و اطلاع دقیق از وضعیت جسمانی خود داشت تا بتوان در مورد روش های لاغری با سیاه دانه و همچنین بهترین زمان مصرف سیاه دانه برای لاغری تصمیم گیری درست را اتخاذ نمود. توصیه بر این است برای انجام این کار با یک پزشک متخصص لاغری مشورت نماید و بهترین طریقه مصرف سیاه دانه برای لاغری را با نظر او اتخاذ کنید.

تناسب اندام و کاهش وزن، امروزه یکی از مهم ترین اهداف زندگی های شخصی هر فرد می باشد. از آنجایی که تناسب اندام و لاغری علاوه بر زیبایی تاثیر بسیار شایانی در حفظ سلامت جسمی افراد نیز دارد. خیلی از افراد در هر سنی به دنبال رژیم لاغری اصولی و صحیح، برای دستیابی به وزن ایده آل خود هستند. به همین دلیل در ادامه قصد داریم شما را با روش های لاغری اصولی و کاهش وزن به طور کامل آشنا کنیم.

 

نکات حائز اهمیت به منظور لاغری و کاهش وزن پایدار

خیلی از افرادی که قصد دارند لاغر شوند، به دنبال رژیم های لاغری درست هستند. تا علاوه بر جلوگیری از عوارض رژیم های سخت، بتوانند کاهش وزنی ثابت و همیشگی داشته باشند. برای اینکه بتوانید رژیمی اصولی و صحیح را دنبال نمایید، بهتر است انگیزه خود را در پیروی از رژیم افزایش دهید. برخی از کارها می توانند انگیزه شما را در کاهش وزن افزایش دهند، که به شرح زیر می باشند.

در ابتدا بهتر است که مشخص کنید، به چه دلیلی می خواهید لاغر شوید؟ در انجام تمامی کارها، وجود یک هدف می تواند به شما قدرتی چند برابر دهد، تا کار مورد نظر خود را به پایان برسانید. در پیروی از راه های کاهش وزن نیز، این قاعده وجود دارد. دانستن اهداف شما برای لاغری ارتباط مستقیمی با کاهش وزن شما دارد.

انتظارات خود را از لاغری به حد استاندارد و نرمال نزدیک کنید. به طور مثال اگر تعیین کنید که می خواهید در دو هفته ۵ کیلو کم کنید. این کار تقریبا غیر ممکن است و در صورتی که عملی شود، به احتمال بسیار زیادی شما را دچار عارضه های جسمی جدی و خطرناکی می کند. بنابراین در صورت دست نیافتن به آن، انگیزه شما برای پیروی از رژیم لاغری کاهش می یابد. بنابراین سعی کنید خواسته خود را، به حد نرمال و استاندارد نزدیک کنید.

ورزش یکی از مهم ترین و قوی ترین یارهای کمکی رژیم های لاغری و کاهش وزن است. که تاثیر بسیار زیادی در پایداری کاهش وزن دارد. به همین دلیل اگر می خواهید چربی سوزی را در کنار عضله سازی تجربه نمایید، سعی کنید ورزش مورد علاقه خود را پیدا نموده و شروع به تمرین کنید. 

رژیم هایی که ثابت شده و قطعی هستند را امتحان کنید. به افرادی نگاه کنید که، از رژیم های لاغری خود نتیجه دلخواه و پایدار گرفته اند. سعی کنید از این رژیم ها و یا کمک متخصصانی که این رژیم ها را تجویز نموده اند، استفاده نمایید. 

کاهش وزن اصولی

روشهای داشتن اندام زیبا

برای داشتن اندامی زیبا و کاهش وزن، بهتر است قبل از خوردن غذا آب بنوشید. این کار موجب می شود، تا احساس گرسنگی کاذب شما از بین برود و در نهایت با حجم غذای کمتری سیر شوید. از طرفی بسیاری از متخصصین تغذیه به این موضوع اشاره نموده اند که، افرادی که آب کمتری می نوشند، بیشتر از سایر افراد احساس گرسنگی می کنند. که این احساس ناشی از کم آبی بدن می باشد.

مصرف قند و شیرینی جات را به حداقل برسانید. قندها از جمله مواد خوراکی هستند که، موجب افزایش وزن و ابتلا به بیماریهایی مانند دیابت و بیماری های قلبی و عروقی می شوند. به همین دلیل یکی از اصول مهم در کاهش وزن درست و صحیح، به حداقل رساندن و یا حذف مواد قندی از رژیم غذایی است. 

خوردن تخم مرغ را جدی بگیرید. تخم مرغ یکی از منابع غنی پروتئین می باشند که، می تواند موجب احساس سیری طولانی مدت شود. بنابراین خوردن آن به عنوان صبحانه، می تواند از گرسنگی کاذب شما در طول روز جلوگیری نماید. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، کلسترول بالای تخم مرغ است. به همین دلیل افرادی که کلسترول خون بالایی دارند، به منظور جلوگیری از سکته های قلبی بهتر است، از مصرف آن اجتناب نمایند.

قهوه نیز از جمله نوشیدنی هایی است که، علاوه بر خاصیت چربی سوزی دارای آنتی اکسیدان بالایی می باشد. به همین دلیل مصرف روزانه آن می تواند موجب کاهش وزن سریعی شود. از طرفی قهوه در تامین انرژی و افزایش سوخت و ساز بدن، بسیار موثر می باشد.

اگر به دنبال دستیابی به تناسب اندام و کاهش وزن هستید، بهتر است تعداد وعده های غذایی را افزایش داده و از حجم آن بکاهید. بر اساس تحقیقات انجام شده، زمانی که شما تعداد وعده های غذایی را افزایش می دهید و حجم هر وعده را کم می کنید. بدن کالری بسیار کمتری نسبت به زمان های دیگر، دریافت می کند.

از مصرف غذاهای فست فودی و پر کالری دوری کنید. غذاهای فست فودی و تنقلات، شاید موجب سیری شما شوند، اما پس از مدت کوتاهی فرد مجددا احساس ضعف و گرسنگی می کند. علاوه بر آن بدن بیش از حد نیاز کالری دریافت می نماید.

 

لبنیات حاوی مقادیر قابل توجهی پروتئین است که، می تواند به کاهش وزن و لاغری شما کمک نماید. به طور مثال ماست از جمله لبنیاتی است که، به لطف مقدار بسیار زیاد پروتئین، پروبیوتیک می باشد و در آشپزی  می توان از آن استفاده نمود. پروبیوتیک بودن ماست موجب شده تا، باکتری های خوب بتوانند به راحتی در آن رشد نمایند. به طور کلی استفاده از مواد پروبیوتیک، می تواند در کوتاه مدت موجب لاغری شود. بنابراین در ادامه قصد داریم شما را با روش های لاغری با ماست، بیشتر آشنا کنیم.

 

ماست و لاغری شکم

ماست دارای خاصیت عضله سازی و چربی سوزی می باشد. به همین دلیل افرادی که از آن در رژیم لاغری خود استفاده می کنند. می توانند چربی های اضافی در ناحیه شکم و پهلو را با سرعت بیشتری از بین ببرند. از طرفی افرادی که عضلات بیشتری دارند، بدن آنها برای تولید انرژی، به سوخت و ساز بیشتری نیاز دارد. که همین موضوع نیز، موجب کاهش وزن بیشتری می گردد.

 

کدام ماست برای کاهش وزن مناسب است؟

ماست یونانی تقریبا دو برابر ماست های معمولی، پروتئین دارد. به همین دلیل می تواند انتخابی مناسب برای لاغری باشد. پروتئین بالای این ماست موجب می شود تا، فرد احساس سیری بلند مدت تری داشته باشد. همچنین می توانید از آن به عنوان یک وعده در رژیم لاغری خود استفاده نمایید.

همچنین برای لاغری سریع با ماست، می توانید از رژیم لاغری ماست و خیار استفاده کنید. اما باید توجه داشته باشید که، ماست و خیار به تنهایی نمی تواند یک وعده غذایی در رژیم های لاغری محسوب شود. بنابراین بهتر است آن را با نان و یا یکی از انواع غلات استفاده نمایید. این نوع از ماست، انتخابی مناسب برای لاغری در فصل گرما می باشد. اما در فصل سرما بهتر است به منظور جایگزینی آن، از ماست و شوید برای لاغری استفاده نمایید. این ترکیب می تواند از بروز عوارضی همچون سردی بدن، دل پیچه و دل درد جلوگیری نماید.

 

لاغری با ماست

 

بهترین زمان خوردن ماست برای لاغری

ماست از جمله مواد لبنی است که، بر خلاف تصور عموم بهتر است به همراه برخی از غذاها، مصرف نشود. به طور مثال گوشت از جمله مواد غذایی است که، مصرف آن به همراه ماست موجب جذب کمتر آهن گوشت می شود. از طرفی در زمان های قدیم سعی می کردند، تا ماست را به همراه کشمش، گردو و یا پسته و فندق میل کنند. این کار موجب می شد تا، باکتری های موجود در ماست به پاکسازی دستگاه گوارش کمک نمایند.

بهترین زمان خوردن ماست، به منظور کمک به کاهش وزن، قبل از شام و در میان وعده می باشد. همانطور که پیشتر گفته شد، ماست در کنار کالری پایین، سرشار از پروتئین است. همین موضوع موجب می شود تا، فرد در زمان خوردن شام احساس گرسنگی کمتری داشته باشد. که در نهایت باعث چربی سوزی بیشتر بدن و کاهش وزنی سریع تر می شود. از طرفی خوردن ماست قبل از خواب و به جای شیر نیز، می تواند در عضله سازی بدن و چربی سوزی آن، تاثیرات مثبتی داشته باشد. 

 

فواید ماست برای لاغری 

از جمله فواید این رژیم لاغری می توان به مقرون به صرفه بودن آن و کاهش وزن سریع بدن اشاره نمود. همچنین ماست بسیار خوشمزه می باشد. از طرفی از دیگر فواید آن می توان خاصیت چربی سوزی بالا و جذب بیشتر مواد معدنی و ویتامین غذا را نام برد. همچنین برخی از باکتری های ماست در حفظ سلامت دستگاه گوارش بسیار موثر می باشند. ماست منبعی غنی از مواد معدنی، کلسیم، پروتئین و ویتامین دی می باشد. که به عضله سازی بهتر پس از ورزش نیز کمک می کند. 

 

نکات مهم استفاده از این رژیم  

نکته ای که باید در استفاده از این رژیم در نظر داشته باشید، نظارت پزشک متخصص است. استفاده طولانی مدت از رژیم ماست، بدون تجویز پزشک می تواند مضرات جبران ناپذیری داشته باشد. برخی از افراد به لاکتوز شیر و مواد لبنی حساسیت دارند، این افراد بهتر است، تحت نظر پزشک معالج از ماست استفاده نماید.

همچنین از مصرف آن به همراه ترشیجات و سرکه به طور جدی اجتناب کنید. زیرا این کار در طولانی مدت    می تواند باعث بروز لکه های قهوه ای رنگ روی پوست شما شود. از طرفی ماهی و ماست هر دو از مواد غذایی سرد محسوب می شوند، که خوردن آنها با هم می تواند موجب عوارضی همچون افت فشار، دل پیچه، دل درد و معده درد شود. بنابراین بهتر است این دو را در کنار هم میل نکنید. 

نکته: خوردن ماهی و ماست به طور همزمان، در سالمندان می تواند موجب بروز سکته های مغزی در خواب گردد.
هر کدام از وعده های غذایی در حفظ سلامت بدن، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. که خوردن صبحانه نیز از این قاعده جدا نمی باشد. متاسفانه خیلی از افرادی که قصد کاهش وزن دارند، بلافاصله شروع به حذف یکی از وعده های غذایی می کنند. اما باید بدانید که صبحانه، در حفظ سلامتی و تامین انرژی بدن، اهمیت بسیار بالای دارد. حذف وعده صبحانه نه تنها به کاهش وزن شما کمک نمی کند. بلکه با کاهش انرژی بدن شما، باعث می شود تا بیشتر از دیگر زمان ها، احساس گرسنگی نموده و از تنقلات بیشتری در طول روز استفاده نمایید. که در نهایت منجر به ذخیره چربی های اضافی در بدن شما می شود. در ادامه قصد داریم شما را با اهمیت صبحانه و ارتباط میان صبحانه و لاغری به طور کامل آشنا کنیم.

اهمیت خوردن صبحانه سالم

از اهمیت صبحانه خوردن، می توان به تامین انرژی برای انجام فعالیت های روزمره اشاره نمود. همچنین این افراد، به راحتی می توانند اشتها خود را کنترل نموده و از خوردن شیرینی جات و کربوهیدرات اضافی، جلوگیری نمایند. از طرفی افرادی که این وعده را جدی نمی گیرند، معمولا افراد عصبی و پرخاشگری هستند.

انسان هایی که صبحانه را از وعده های غذایی خود حذف نکرده اند، انسانهایی سلامت تر و با طول عمر بیشتری هستند. همچنین افرادی که صبحانه سالم و طبیعی می خورند، معمولا از ابتلا به دیابت و قند خون بالا، در امان خواهند بود. این افراد می توانند میزان متابولیسم بدن خود را تنظیم نموده. و همچنین به دفع مواد زائد و سمی بدن نیز کمک خواهند کرد.

افرادی که تمایلی به خوردن صبحانه ندارند، در دیگر وعده های غذایی خود، بیشتر از نیاز بدن غذا می خورند. که در نتیجه موجب اضافه وزن آنها خواهد شد. کودکانی که صبحانه کاملی می خورند، تمرکز بسیار بالاتری در یادگیری دارند. همچنین به دلیل رسیدن غذای کافی به مغز، کمتر احساس خستگی و بی حالی می کنند. از طرفی کودکانی که اهمیت این وعده غذایی را می دانند، از کمبود ویتامین ها و کلسیم و روی در بدن خود جلوگیری نموده و همچنین کمتر به یبوست دچار می شوند.

اهمیت خوردن صبحانه سالم

نکات حائز اهمیت در انتخاب غذای کامل و سالم

سعی کنید در این وعده از کالری دریافتی بیشتری استفاده نمایید. افرادی که صبح ها کالری بیشتری نسبت به ناهار و شام دریافت می کنند، از وزن ایده آل تری برخوردار می باشند. همچنین برای اینکه بتوانید در طول روز به غذای کمتری نیاز داشته باشید، سعی کنید مواد غذایی پروتئینه را در این وعده فراموش نکنید.

تخم مرغ آب پز نیز، یکی از غذاهای بسیار تاثیرگذار در صبحانه می باشد. که اهمیت صبحانه در لاغری را به شدت افزایش می دهد. این ماده غذایی به شدت خاصیت سیر کنندگی دارد. به همین دلیل افرادی که رژیم های لاغری را دنبال می کنند، معمولا از آن در رژیم خود استفاده می کنند. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، کلسترول بسیار بالای تخم مرغ است. بنابراین در صورتی که چربی خون بالایی دارید، از خوردن آن پرهیز نمایید.

ماست نیز از پروتئین و کلسیم بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل استفاده از آن در وعده صبح می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری های استخوان، بسیار موثر باشد. از طرفی سوسیس و کالباس را به طور جدی از وعده صبحگاهی خود حذف نمایید. زیرا این مواد غذایی مضر، علاوه بر تاثیرات منفی روی پوست شما و ایجاد کک و مک روی پوست، در افزایش چربی های مزاحم بدن نیز بسیار  تاثیر گذار می باشند.

خوردن صبحانه به کاهش وزن کمک می کند

اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید، از غلات در صبحانه خود استفاده نمایید. این کار موجب می شود تا، درصد بالایی از معده شما در طول روز پر بماند و احساس سیری بیشتری داشته باشید. این کار موجب می شود تا، بدن در هنگام سوخت و ساز، انرژی خود را از چربی های ذخیره شده در بدن تامین نماید.

اگر می خواهید که وزن خود را کاهش دهید، بهتر است در وعده صبحانه، به جای چای سیاه از چای سبز استفاده نمایید. این چای تاثیر بسیار شگفت انگیزی در کاهش وزن بدن دارد. همچنین افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند و نمی توانند از قوانین سفت و سخت رژیم های لاغری پیروی کنند. می توانند از این چای استفاده نمایند. زیرا چای سبز علاوه بر کاهش وزن، تاثیر مستقیمی بر بهبود عملکرد قلب دارد.

خوردن شیرینی و قند های مصنوعی در وعده صبحگاهی می تواند موجب ضعف بدن در طول روز و حتی اضافه وزن کاذب در بخش های شکم و پهلو شوند.