16 May 2022
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

آلودگی هوا امروزه یکی از بزرگترین مشکلات جهان محسوب می گردد. انسان ها برای زنده بودن و زندگی کردن، مجبور به تنفس در فضای آزاد هستند. وجود آلاینده های خطرناک و سمی در این هوا می تواند، برای سلامت انسان ها خطری جدی به حساب آید. متاسفانه در سال میلیون ها انسان جان خود را به دلیل این تردد در هوای آلوده، از دست می دهند. از طرفی نفس کشیدن در هوای آلوده برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند، کودکان و سالمندان، بسیار سخت و خطرناک است. شاید به همین دلیل است که امروزه تمامی دانشمندان و صاحبان علم به دنبال راه های مقابله با آلودگی هوا هستند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با راه های جلوگیری از آلودگی هوا، به طور کامل آشنا کنیم.

 

برای مقابله با آلودگی هوا چه باید کرد

متاسفانه و یا خوشبختانه امروزه مردم عادی نیز، در تعیین میزان آلودگی هوا تاثیر گذار هستند. متاسفانه به دلیل اینکه در برخی مواقع خودمان با عادات رفتاری غلط موجب آلوده شدن هوا می شویم و خوشبختانه به دلیل اینکه می توانیم با اصلاح نمودن رفتار خود، در کاهش آلودگی هوا موثر باشیم. 

از راه های پیشگیری از آلودگی هوا می توان به رانندگی نمودن هوشمند اشاره نمود. افرادی که به طور مرتب مشغول رانندگی می باشند، باید جدی تر به این موضوع بپردازند. رانندگی نمودن با سرعت مجاز، می تواند در مصرف بنزین و تولید آلاینده های سمی موثر باشد. استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز، می تواند در کاهش آلودگی هوا موثر باشد. استفاده نمودن از حمل و نقل عمومی، به جای استفاده نمودن از ماشین های تک سرنشین، تاثیر ویژه ای روی کاهش آلودگی هوا و همچنین تولید آلاینده های سمی داشته باشد.

از سلامت ماشین خود مطمئن شوید. ماشین هایی که نیاز به تعمیر دارند، بیشتر از دیگر وسایل نقلیه سوخت مصرف می نمایند. که در نتیجه آلودگی بیشتری نیز تولید می کنند. برای جلوگیری از بروز این مشکل، سعی کنید به موقع ماشین خود را به تعمیرکار نشان دهید.

محصولات خود را در کیسه های پارچه ای خریداری نمایید. استفاده از کیسه های پلاستیکی که، تجزیه آنها در طبیعت چند هزار سال طول می کشد و در برخی مواقع ممکن است اصلا تجزیه نشوند، نیز می تواند در آلوده تر شدن هوا نقشی جدی داشته باشد.

عایق بندی نمودن ساختمان ها در هنگام ساخت، باید دغدغه ای مهم و اساسی برای مهندسین پروژه باشد. در صورتی که ساختمان از عایق استانداردی برخوردار باشد، نیازی به استفاده بیش از حد انرژی، جهت گرم نمودن خانه نمی باشد. همچنین سعی کنید از خرید وسایل بازیافتی استقبال نمایید. این کار به تولید زباله کمتر و در نهایت تمیزی بیشتر هوا کمک خواهد نمود. 

 

راههای کاهش آلودگی هوا در منزل

کاشتن گل و گیاه در خانه یکی از راه های کاهش آلودگی هوا است. که علاوه بر تصفیه هوای منزل می تواند در افزایش شادابی و حس مثبت درون شما نیز، موثر باشد. سعی کنید گیاهانی که در تمیز نمودن هوای آلوده موثر هستند را بشناسید و آنها را تهیه نمایید. همچنین اگر قصد دارید خانه خود را رنگ کنید، می توانید از رنگ هایی بر پایه آب استفاده نمایید. رنگ های روغنی نیاز به فرآیند طولانی جهت تولید دارند که، در آلوده نمودن هوا بی تاثیر نخواهد بود. 

برای خشک نمودن لباس هایتان، آنها را روی بند رخت پهن کنید. استفاده از هوای طبیعی برای خشک کردن لباس ها، موجب مصرف کمتر انرژی و در نهایت آلودگی هوای کمتر می گردد. از دیگر روش های کاهش آلودگی هوا، صرفه جویی در مصرف کاغذ است. افراد در حال تحصیل و یا کارمند نیاز دارند تا از کاغذهای زیادی استفاده نمایند. اما می توانند هنگام نوشتن از دو طرف کاغذ استفاده کنند. در این صورت قطعا تعداد کاغذ کمتری نیاز دارند. این به معنای قطع درختان کمتر و در نهایت تمیزی بیشتر هوا می باشد.

از سیگار کشیدن به طور جدی اجتناب نمایید. استفاده از دخانیات نه تنها هوای اطراف شما را با دود آلوده  می نماید. بلکه موجب آلوده شدن هوای ریه و شش های شما نیز می گردد. 

 

مقابله با آلودگی هوا

 

برای مقابله با آلودگی هوا چه بخوریم

قطعا آلودگی هوا به خودی خود، می تواند موجب آسیب رساندن به سلامتی انسان شود. به همین دلیل تغذیه مناسب می تواند از شما تا حدودی در برابر خطرات آلودگی هوا، محافظت نماید. بنابراین سعی کنید برای مقابله با هوای آلوده از مایعات بیشتری استفاده نمایید. همچنین مصرف سبزیجات و میوه ها را فراموش نکنید. از طرفی خوردن سوپ و یا شیر در این شرایط بسیار موثر خواهد بود. شیر می تواند در کاهش اثرات آلودگی در بدن شما موثر واقع شود.

در روزهایی که هوا آلوده است مصرف شیر و لبنیات را افزایش دهید و کلسیم زیاد مصرف کنید. زمانی که بدنتان به میزان کافی آهن و کلسیم داشته باشد آلاینده سرب نمیتواند به راحتی جذب خون شود.

مصرف منابع غذایی چربی امگا ۳ ، ویتامین C ،آب نارنج، آب انار و چای سبز در پاک سازی خون از آلاینده ها بسیار موثر است.

از منابع غذایی حاوی ویتامین E و D استفاده نمایید زیرا این ویتامینها اثرات مسموم‌کننده گازهای آلاینده را خنثی می کنند
ویتامین E در روغن‌های گیاهی ، گردو ، بادام ، زیتون ، جوانه گندم ، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز وجود دارد. منابع مناسب ویتامین D هم شیر ، کره و زرده تخم‌مرغ هستند
در روزهایی که آلودگی افزایش می یابد آب بیشتری بنوشید تا دفع سموم از بدن سریعتر انجام گیرد

حتما از منابع غذایی حاوی آنتی اکسیدان و بتاکارتن زیاد استفاده کنید
طالبی ، انبه ، کدو تنبل ، فلفل ، اسفناج ، کلم ، زردآلو و هویج حاوی بتاکاروتن هستند.

ماده معدنی روی (zinc)یکی از مواد موثر در کاهش جذب آلاینده ها به بدن است.

صدف خوراکی، گوشت قرمز ، جگر سیاه یا کبد ، غذاهای دریائی ، ذرت و دانه های روغنی و غلات به خصوص غلات سبوس دار منابع سرشار از روی هستند.  شیر ومواد لبنی، تخم مرغ وانواع مغزها مثل گردو، بادام وفندق نیز ازمنابع خوب روی بشمار می روند.

در سبزیها ومیوه ها مقادیر روی کمتر است.
اگر میخواهید از مکملهای روی استفاده کنید حتما همراه با آب یا آب میوه مصرف کنید و توجه داشته باشید که همراه با شیر مصرف نشود.

 

رعایت بهداشت یکی از لازمه های حفظ سلامتی انسان ها است. بهداشت دهان و دندان نیز از این قاعده جدا نمی باشد. خیلی از افراد فکر می کنند که، بهداشت دهان و دندان به معنای مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و دهان شویه است. اما در برخی مواقع با رعایت این نکات باز هم مسائلی مانند بوی بد دهان آنها را آزار می دهد. به همین دلیل باید بدانید که، بخش مهمی از بهداشت دهان و دندان مرتبط به مسواک زدن زبان می باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با طریقه مسواک زدن زبان و همچنین اهمیت مسواک زدن زبان، به طور کامل آشنا کنیم.

.

مشکلات ناشی از عدم تمیز کردن زبان

بعد از هر وعده غذایی، مقداری از غذا میان دندان ها باقی می ماند که، به مرور زمان تبدیل به باکتری های مضر و در نهایت موجب تشکیل پلاک دندانی می شود. به همین دلیل در صورت مسواک نزدن، ممکن است به پس از مدتی پلاک های دندانی موجب عوارضی همچون بوی بد دهان، التهاب لثه، پوسیدگی دندان ها و در نهایت افتادن آنها گردد. از جمله فواید مسواک زدن، می توان به جلوگیری از تشکیل پلاک و رفع بوی بد دهان اشاره نمود. 

 اما این تمامی موارد بهداشتی دهان و دندان نیست. خیلی از افراد به سلامت و تمیزی دندان ها اهمیت بسیاری می دهند. اما از تمیزی زبان غافل می شوند. زیرا فکر می کنند که، زبان نیازی به نظافت ندارد. زبان دارای منافذ ریزی می باشد که، پس از هر بار غذا خوردن در صورت تمیز نشدن،می تواند موجب رشد باکتری ها روی زبان شود. به همین دلیل مسواک کردن زبان روشی مناسب برای نظافت زبان می باشد. 

باکتری های روی زبان در صورتی که تمیز نشوند، می توانند موجب بوی بد دهان، کاهش حس چشایی و در برخی مواقع پوسیدگی دندان ها شود. 

.

فواید مسواک زدن زبان

یکی از ابتدایی ترین مشکلاتی که عدم مسواک کردن زبان می تواند برای شما ایجاد نماید، تنفسی بد بو است. به همین دلیل اگر با مسواک زدن دندان ها، نمی توانید بوی بد دهان خود را از بین ببرید، می توانید به رفع بوی بد دهان با مسواک زدن زبان کمک نمایید. 

مسواک زدن زبان می تواند فواید بسیاری را به همراه داشته باشد. از جمله مزایای مسواک زدن زبان، می توان به تقویت حس چشایی اشاره نمود.از آنجایی که وجود باکتری ها روی زبان می تواند جوانه های چشایی را پوشش دهند. در این صورت طعم غذای کمتری را احساس خواهید نمود. 

زبان در حالت طبیعی صورتی و یا قرمز رنگ است. در صورتی که باکتری روی آن تجمع نماید، می تواند موجب سیاه شدن سطح زبان شود. که اگر تمیز نشوند، پس از مدتی به سختی تمیز خواهند شد. مسواک زدن زبان از بروز این سیاهی جلوگیری می نماید. تمیز کردن زبان، می تواند از بروز عفونت های قارچی یا همان برفک ها روی زبان جلوگیری نماید. 

در برخی مواقع آلودگی زبان می تواند موجب بیماری های پریودنتال و پوسیدگی دندان ها شود. مسواک زدن روی زبان می تواند از این بیماری ها تا حدود زیادی جلوگیری نماید.

.

نحوه ی مسواک زدن زبان

برای مسواک زدن زبان، در ابتدا باید مسواک مناسبی را برای تمیز کردن زبان انتخاب نمایید. یک سری از مسواک های مخصوصی جهت تمیز کردن زبان، در داروخانه ها موجود است که می توانید از آنها استفاده نمایید. برخی از مسواک های دندان نیز دارای قسمت مخصوصی به منظور استفاده بر روی زبان هستند، که از آنها نیز می توانید استفاده نمایید. 

برای تمیز شدن زبان نیاز است تا روزانه حداقل یک یا دو بار زبان خود را مسواک بزنید. بهترین زمان برای  این امر، هنگام مسواک زدن به دندان ها است. هر زمانی که دندان های خود را مسواک می زنید، بلافاصله زبان خود را نیز تمیز نمایید. در این مواقع نیازی به استفاده مجدد از خمیر دندان نمی باشد. 

روش صحیح مسواک زدن زبان به این صورت است که، چند بار مسواک را روی قسمت جلویی زبان بکشید. از آنجایی که مسواک زدن به عقب زبان می تواند موجب حالت تهوع شود، نیازی نیست مسواک را به حلق خود نزدیک نمایید. همچنین بهتر است مسواک را به صورت عمودی روی زبان بکشید، در این صورت احتمال ایجاد حالت تهوع، بسیار کاهش می یابد. 

در صورتی که قبلا از مسواک برای تمیز کردن زبان خود استفاده نکرده اید، می توانید علاوه بر مسواک از دهانشویه های آنتی باکتریال نیز استفاده نمایید. این کار موجب می شود تا، باکتری های باقی مانده و قدیمی روی زبان نیز در مدت زمان کمتر و آسان تر از بین بروند.

متاسفانه امروزه ویروس کرونا تمامی جهانیان را درگیر خود نموده است. هزاران نفر در نقاط مختلف جهان، روزانه جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست می دهند. این موضوع بسیار دردناک و طبیعتا نگران کننده خواهد بود.  از آنجایی که رعایت نکات بهداشتی از بهترین و موثر ترین روش های پیشگیری از ابتلا به این ویروس می باشد. بهتر است مردم پس از خرید مواد خوراکی نیز آنها را ضد عفونی نمایند. شستن مواد خوراکی بلافاصله قبل از مصرف آنها در خانه ،می تواند از شیوع این بیماری تا میزان قابل توجهی جلوگیری نماید. شستن میوه و سبزیجات نیز از این قانون جدا نمی باشد. به همین دلیل در ادامه قصد داریم شما را با نحوه شستن و سم زدایی میوه و سبزیجات در دوران کرونا به طور کامل، آشنا کنیم.

 

نحوه صحیح سم زدایی و ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات 

برای اینکه بتوانید گندزدایی میوه و سبزیجات را به درستی انجام دهید. در ابتدا نیاز است تا دست های خود را به طور کامل بشویید. زیرا در صورت وجود ویروس و باکتری روی دست ها، به راحتی به میوه و سبزیجات منتقل  می گردند. پس از آنکه از تمیزی دست ها مطمئن شدید، می توانید با محلول شستشو و ضد عفونی کننده انتخابی خود، میوه و سبزیجات را به طور کامل ضد عفونی نمایید. 

همچنین با توجه به اینکه میوه و سبزیجات در فضای باز و بدون هیچ روپوشی در برابر ویروس های موجود در هوا قرار گرفته اند. هیچگونه تضمینی برای عاری بودن آنها، از ویروس کرونا وجود نخواهد داشت. بنابراین شستشو و ضد عفونی کردن میوه ها و سبزیجات را کاملا جدی بگیرید. برای ضد عفونی و گند زدایی آنها، بهتر است، از موثرترین و سلامت ترین محلول شستشو استفاده نمایید. برای اینکار باید در ابتدا محلول های مورد استفاده در شستن میوه و سبزیجات را به طور کامل بشناسید و سپس بی ضرر ترین آنها را انتخاب نمایید.

 

روش ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات از ویروس کرونا

برای شستن صحیح میوه و سبزیجات، بهتر است در ابتدا با روش های معمول شستشوی آنها آشنا شوید. سپس با بررسی هر کدام از آنها، متوجه خواهید شد که کدام روش ناکارآمد و کدام روش سلامت تر و موثرتر خواهد بود. یکی از ابتدایی ترین ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات که کاربرد فراوانی نیز دارد، محلول آب و صابون است. خیلی از افراد امروزه از این روش برای ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات در دوران کرونا استفاده می کنند. 

اما با توجه به هشدارهای پزشکان، میوه و سبزیجات دارای منافذ بازی هستند، که مواد شوینده به راحتی درون آنها نفوذ می کند. بهترین روش از نظر وزارت بهداشت قرار دادن میوه ها و سبزیجات به مدت ۳۰ ثانیه درون آب سرد است. سبزیجات و میوه هایی که قرار است پخته شوند، نباید به هیچ عنوان با آب گرم شسته شوند. زیرا ممکن است آلودگی ها از منافذ روی پوست به درون آنها نفوذ کند.

استفاده از جوش شیرین نیز امروزه برای ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات مرسوم شده است. جوش شیرین  می تواند آفت های باقیمانده روی محصولات کشاورزی را از بین ببرد. اما بهتر است در صورتی که با آب سرد تمیزی حاصل نشد، از مقدار بسیار کمی جوش شیرین استفاده نمایید. 

محلول نمک و سرکه، نیز در بسیاری از مواقع برای ضد عفونی کردن محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. این دو ماده، هر دو قابلیت ضد عفونی کنندگی و گند زدایی دارند. به همین دلیل می توانید مقداری از آن را درون آب بریزید و سپس میوه و سبزیجات را درون آب قرار دهید. پس از یک ربع با استفاده از آب سرد، آنها را آبکشی نمایید.

 

ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات

توجه داشته باشید که، شستشوی میوه ها و سبزیجات با استفاده از مایع ظرفشویی، از اشتباه ترین روش های شستن محصولات کشاورزی می باشد. اثرات مایع ظرفشویی پس از آبکشی نیز همچنان روی این محصولات باقی خواهد ماند. بنابراین با خوردن آنها ممکن است خطری برای سلامتی فرد باشد. این مایع می تواند موجب مسمومیت شود و علائمی مانند حالت تهوع، اسهال، درد در ناحیه شکم و حتی تب را به همراه داشته باشد. 

بنابراین سعی کنید در هیچ شرایطی از آن استفاده نکنید. نمک نیز به تنهایی نمی تواند ویروس هایی مانند کرونا را از بین ببرد. بنابراین شستن میوه ها و سبزیجات با استفاده از نمک کاملا بی تاثیر می باشد. اما می تواند در جدا کردن آفت ها از میوه ها و سبزیجات و همچنین از بین بردن آفت های کشاورزی بسیار موثر باشد. بهترین روش برای شستن محصولات کشاورزی در دوران کرونا، استفاده نمودن از آب به مدت ۳۰ ثانیه است. 

 

در مصرف محصولاتی همچون سیب، توت فرنگی، انگور، کرفس، هلو، اسفناج، شلیل ، خیار، گوجه گیلاسی، نخود فرنگی دقت کنید، زیرا حاوی ته‌مانده‌های سم‌ با غلظت بالا هستند.
آووکادو، ذرت شیرین، آناناس، کلم‌برگ، پیاز، انبه، کیوی، بادنجان، گریپ‌فروت، طالبی، گل کلم و سیب‌زینی شیرین پاک‌ترین میوه‌ها و سبزیجاتی هستند که کمترین میزان سم را دارند،. آووکادو با تنها یک درصد احتمال سمی بودن، پاک‌ترین میوه است.

 

یک راه ساده دیگر برای ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات؛

اول از همه یک جام را با مخلوطی از آب و سرکه سفید پر کنید. درصد آب به سرکه باید ۹۰ به ۱۰ باشد. بعد میوه را داخل این محلول بریزید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در همان‌جا نگه‌اش دارید. میوه را خوب بشورید. توجه داشته باشید که رنگ آب عوض شده باشد.

 

چگونه کودکان را به مسواک زدن تشویق کنیم؛

راه اصلی برای علاقه‌مند کردن کودکان به مسواک زدن این است که این کار را برای آنها جالب نشان دهیم. از همین امروز شروع کنید و به دنبال راه‌های جذاب برای تشویق او باشید. بهتر است که کودک احساس کند مسواک زدن یک سرگرمی جالب است نه یک اجبار.

به کودک اجازه دهید که او دندان‌های شما را مسواک بزند. شما در طول این مدت باید بخندید و نشان دهید که او چه کار جالبی انجام می‌دهد. سپس اجازه دهید خود او دندان‌هایش را مسواک بزند و در نهایت خود شما دندان‌های او را تمیز کنید.
راه دیگر این است که کودک را تشویق کنید تا به طور مثال دندان‌های عروسک خود را مسواک بزند.

اجازه بدهید کودک مسواک و خمیر دندان خود را انتخاب کند. این کار او را به مسواک زدن علاقه‌مند می‌کند.

هنگام مسواک زدن دندان‌های کودک، سعی کنید این کار را به آرامی و بدون عجله انجام دهید تا لثه‌های او آزرده نشود.

لطفا هرگز تهدید نکنید که اگر مسواک نزنی تو را پیش دندانپزشک می‌برم! در بسیاری از موارد، ریشه ترس کودکان در همین تهدیدها نهفته است

استرس از مشکلات شایعی می باشد که، امروزه افراد زیادی در سراسر جهان آن را تجربه می نمایند. به طور کلی هر انسانی با توجه به شرایط و اتفاقات زندگی شخصی و اجتماعی خود، روزانه با درصدی از استرس و اضطراب درگیر خواهد بود. از آنجایی که استرس و اضطراب داشتن می تواند موجب عوارض روحی و جسمی برای فرد شود، افراد مضطرب معمولا به دنبال روش هایی برای کاهش استرس و اضطراب می باشند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با راه های مقابله با استرس و درمان اضطراب به طور کامل آشنا کنیم.

 

راههای کنترل استرس

روش های متعددی جهت درمان استرس، وجود دارد. که با توجه به میزان اضطرابی که دارید، می توانید از این روش ها برای کنترل استرس استفاده نمایید. یکی از روش های کاهش استرس شدید، ورزش کردن است. ورزش علاوه بر جسم، فکر شما را نیز درگیر می نماید. خستگی و احساس سبکی ناشی از تحرک بدنی، می تواند شما را از فکرهای منفی و مضطرب کننده دور نماید. 

از طرفی با توجه به تحقیقاتی که روی بدن ورزشکاران انجام شده است، فعالیت بدنی و افزایش متابولیسم بدن تاثیر بسیار زیادی روی کاهش استرس و اضطراب فرد می گذارد. ورزش کردن در طولانی مدت، تاثیر بسیاری روی کاهش تولید هورمون های استرس زا در بدن دارد. همچنین بیشترین استرس و اضطراب های بی مورد می تواند به دلیل عدم خواب کافی باشد. ورزش نمودن با ایجاد خستگی در بدن، می تواند خواب فرد را نیز تنظیم نماید.

همچنین برای کنترل اضطراب، داشتن اعتماد به نفس بسیار موثر است. ورزش کردن موجب تناسب اندام، حفظ سلامتی و در نهایت افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد. همچنین انجام ورزش های تمرکزی مانند یوگا نیز می تواند با دور کردن فکرهای منفی در کنترل استرس بسیار تاثیر گذار باشد.

از دیگر راه های درمان می توان به مصرف دمنوش های گیاهی و آرامش بخش اشاره نمود. چای سبز، گل گاو زبان و همچنین سنبل الطیب از جمله گیاهانی می باشند که، دمنوش آنها تاثیر بسیار زیادی در کاهش اضطراب و کنترل استرس دارد. همچنین برای کنترل نمودن استرس، سعی کنید میزان کافئین مصرفی خود را کاهش دهید. کافئین می تواند میزان هورمون های استرس را در بدن افزایش دهد. به همین دلیل معمولا افرادی که کافئین زیادی را در طول روز دریافت می کنند، انسان های مضطرب و عصبی تری هستند.

اختلال استرس و اضطراب می تواند به دلیل ناتوانی در نه گفتن باشد. در خیلی از مواقع افراد به دلیل ناتوانی در گفتن کلمه نه، مجبور به انجام کارهایی می شوند که، از انجام دادن آنها ناراضی هستند. در اینگونه مواقع شاید به دلیل عدم مهارت کافی و یا نداشتن وقت فرد قادر به انجام کار نباشد. در این صورت استرس و اضطراب او افزایش پیدا می کند. به همین دلیل برای کنترل استرس خود، سعی کنید نه” گفتن را بیاموزید.

اگر استرس شما دلیل مشخصی دارد که آن را می دانید، بهتر است دلایل استرس نگرانی های خود را بنویسید. همچنین چیزهایی که باعث خوشبختی و خوشحالی شما هستند را نیز مقابل آنها بنویسید. با این کار می توانید قدرت شکرگزاری خود را افزایش دهید و احساس بهتری نسبت به زندگی داشته باشید.

یکی از روش های کنترل اضطراب در سریع ترین زمان، آدامس جویدن است. به طور مثال اگر قرار است در جمعی حضور پیدا کنید و برای افراد حاضر در جمع سخنرانی کنید. اما استرس به شما اجازه تمرکز داشتن روی مطالب و همچنین مدیریت زمان را نمی دهد. سعی کنید قبل از ورود به جلسه آدامس بجوید. این کار به میزان قابل توجهی استرس شما را کاهش می دهد.

قرار گرفتن در جمع های دوستانه و خانوادگی نیز می تواند در کنترل اضطراب موثر باشد. از آنجایی که هر فردی در جمع صمیمی خانواده احساس امنیت و آرامش دارد. قرار گرفتن در جمع دوستان و خانواده، می تواند اضطراب او را کاهش دهد و او را به آرامش داشتن دعوت نماید. از طرفی اکسی توسین، از مسکن های طبیعی در بدن است. که می تواند اضطراب را کاهش دهد. تحقیقات انجام شده روی بانوان نشان می دهد، زمانی که بانوان در جمع خانوادگی خود هستند، این مسکن به مقدار بیشتری در بدن آنها تولید می گردد.

گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش نیز، در کنترل اضطراب بی تاثیر نیست. این موسیقی ها مستقیما روی مغز شما تاثیر می گذارند و می توانند فکرهای منفی را از ذهن شما بیرون کنند. همچنین از دیگر روش های کنترل استرس می توان به لبخند زدن، تمرین تنفس عمیق، شرکت در کلاس های مورد علاقه و همچنین تمرین شکرگزاری اشاره نمود.  

 

روشهای کاهش استرس

 

به طور خلاصه برای دور کردن استرس از خود لیست زیر را همیشه بخاطر داشته باشید:

آدامس بجوید:
بررسی ها نشان می دهند که جویدن آدامس جریان خون را در مغز بهبود می بخشد . این امر موجب کاهش حس اضطراب در شخص می شود. برخی بر این اعتقادند که عطر ملایم و طعم مطبوع آدامس موجب آرامش می شود.

به فضای آزاد و بیرون از منزل بروید:
سپری کردن وقت در پارک ها و فضای سبز، قدم زدن ملایم و و ورزش های خیلی سبک، حتی اگر برای چند دقیقه باشد، می تواند حال شما را بسیار خوب کند.

لبخند بزنید:
طوری لبخند بزنید که علاوه بر دهان چشمانتان نیز بخندند. چنین لبخندی منجر به تحریک مغز برای کاهش استرس می شود ، حتی اگر از درون احساس خوشحالی نداشته باشید نیز این روش موثر است . لبخند زدن همچنین ضربان قلب را در شرایط استرس تنظیم می کند.

کمی عصاره اسطخودوس یا سنبل بو کنید:
این گیاه تاثیری همانند داروهای ضد درد و استرس دارد.

به صداهای آرامش بخش گوش دهید:
صداهایی مثل صدای آب روان، صدای آواز کر ملایم و…سطح استرس را پایین می آورد.

روی تنفستان تمرکز کنید و سعی کنید نفس عمیق بکشید:
تنفس عمیق رابطه مستقیم با کاهش ترس و استرس دارد. این مساله توجه شما را از افکار منفی منحرف می کند. در یک محل آرام بنشینید . سعی کنید از بینی به آرامی طوری نفس بکشید که قفسه سینه و ناحیه شکمی منبسط شود. به همان آهستگی نفس را خارج کنید. این کار را حد اقل برای ده دقیقه ادامه دهید.

با خودتان مهربان باشید:
بیشتر ما در مواقع استرس با خودمان صحبت های منفی می کنیم. این طور نباشید. با خودتان جملات مثبت زمزمه کنید. مثل اینکه: همه چیز درست می شه ، من از پس این مشکل بر میام و… افکار استرس آورتان را بنویسید:
در مورد احساستان صادق باشید و افکارتان را بنویسید . چه بسا در همین یاد داشت کردن ها مشکلتان حل شود . ولی در هر صورت این امر به کاهش استرس بسیار کمک می کند.

با یک دوست صحبت کنید:
در مورد مسایل و احساساتتان با یک دوست یا شریک زندگیتان صحبت کنید. اغلب افرادی که مسایل و مشکلات مشترک و مشابهی دارند برای تسکین و درددل مناسب ترند و هر دو طرف در چنین شرایطی احساس بهتری می کنند.

ورزش کنید و فعالیت فیزیکی مورد علاقه خود را انجام دهید:
این کار به شما نشاط می دهد و افکار منفی را از شما دور می کند.

 

 

محصولاتی که برای از بین بردن میکروب‏ها، جرم‏ها و آلودگی‎ها استفاده می‎شوند، بی‏خطر نیستند و ممکن است به سلامت افراد آسیب بزند.
وقتی لایه سطحی پوست توسط تحریک‌کننده‌هایی مثل موادشوینده آسیب می‌بیند، مواد تحریک‌کننده و حساسیت‌زا می‌توانند به راحتی وارد پوست شوند.

از دستکش استفاده کنید:
توجه داشته باشید که ماده شوینده نباید به هیچ طریق به درون دست‎کش نفوذ کند، زیرا در غیر این صورت به دلیل رطوبتی که در خود این دست‎کش‌ها ایجاد می‌شود، ممکن است به دلیل تسهیل نفوذ این ماده به پوست، آسیب بیشتری به پوست برسد.

استفاده از دست‎کش و چکمه‌های بلند در هنگام کار و استفاده از دست‎کش‌های نخی در زیر دست‎کش کار می‌تواند کمک زیادی در جلوگیری از آسیب پوست داشته باشد.

حساسیت‌ها تحریکی به صورت قرمزی و سوزش و متعاقب آن خشکی پوست خود را نشان می‌دهند. این موارد اگر ادامه پیدا کنند می‌توانند در افرادی که زمینه حساسیت دارند، نفوذ هوا و حساسیت‌ را تسهیل کنند، بنابراین در روزهای بعد علاوه بر حساسیت تحریکی، یک حساسیت آلرژیک هم ایجاد می‌شود.

افراد باید با مشاهده این علایم به پزشک مراجعه کنند که درمان‌های لازم برای کم کردن تحریک و کمک به محافظت بیشتر از پوست را تجویز کند.

درمان‌های خودسرانه در این موارد به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود و نرم نگه‌داشتن پوست با کرم‌های ساده مثل وازلین طبی، پیش از رسیدن به پزشک کافی است.

متاسفانه امروزه خیلی از افراد زمانی که می خواهند سیگار را ترک کنند، قلیان را جایگزین آن می کنند. در این زمان تصور می کنند که، ضرر کمتری را متوجه سلامتی خود کرده اند. اما با توجه به تحقیقات بسیار زیادی که روی هر دو نوع دخانیات انجام شده است، یک ساعت مصرف نمودن قلیان برابر با ۲۰۰ پک و یک ساعت مصرف سیگار برابر با ۳۰ پک می باشد. همین آمار می تواند نشان دهنده بیشتر بودن عوارض جسمی قلیان، نسبت به سیگار باشد. به همین دلیل در ادامه قصد داریم شما را با تمامی مضرات قلیان، به طور کامل آشنا کنیم.

 

 

مضرات قلیان برای قلب

دود قلیان حاوی مواد سمی بسیار زیادی می باشد، که می تواند موجب مسدود شدن رگ های خونی شود. از طرفی استفاده از این نوع دخانیات، سطح تری گلیسترید بدن را افزایش می دهد. همچنین استفاده از آن  می تواند در تعداد ضربان قلب نیز اختلال ایجاد نماید. که در نهایت تمامی این موارد می توانند موجب مشکلات قلبی و در نهایت بروز سکته های قلبی و عروقی در فرد گردند.

 

مضرات قلیان برای زنان

متاسفانه فقط کشیدن قلیان نیست که مضر می باشد، حتی در معرض دود آن قرار گرفتن نیز، می تواند عوارض بسیاری برای افراد داشته باشد. با توجه به تحقیقات انجام شده یک ساعت در معرض دود قلیان قرار گرفتن، معادل کشیدن حدودا شش نخ سیگار است. جای تاسف دارد که امروزه مصرف این نوع از دخانیات در دختران و کودکان افزایش یافته است. 

خانم هایی که در معرض دود قلیان قرار می گیرند و یا خودشان از آن استفاده می نمایند، معمولا دچار عفونت های جدی مانند بیماری هپاتیت می شوند. از طرفی این افراد بیشتر از دیگر زنان در معرض ابتلا به سرطان های شایع مانند سرطان ریه و مثانه هستند. همچنین در این افراد، احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند پوکی استخوان و گرفتگی صدا و گلو نیز وجود دارد. همچنین مواد مضر موجود در توتون می تواند در کاهش قدرت باروری بانوان نیز، نقش داشته باشد.

از طرفی در صورتی که خانم های باردار از آن استفاده نمایند، ممکن است خطراتی مانند عقب افتادگی و نقص ایمنی جنین آنها را تهدید نماید. خیلی از خانم ها از توتون های میوه ای استفاده بیشتری می کنند، زیرا فکر می کنند که عوارض کمتری دارند. اما عوارض قلیان میوه ای بسیار بیشتر از قلیانهای معمولی است. زیرا میزان عوامل بیماری زای موجود در توتون های میوه ای بسیار بیشتر از دیگر توتون ها می باشد.

 

عوارض قلیان بر پوست

مواد سمی موجود در دود قلیان، موجب کاهش آب بدن و کاهش کلاژن سازی پوست می شود. به همین دلیل افراد قلیایی معمولا دچار خشکی و تیرگی لب، پیری زودرس پوست، سیاه شدن غیر عادی زیر چشم ها و گود افتادن زیر چشم ها می شوند. همچنین از آنجایی که دود ناشی از آن سرطان زا می باشد. در ابتلا به سرطان پوست نیز بی تاثیر نخواهد بود.

به طور کلی از تاثیرات منفی قلیان، روی پوست افراد می توان به کدر شدن پوست صورت، ایجاد لکه های تیره روی پوست، جوش های عفونی، گودی و لاغری غیر عادی صورت و همچنین ایجاد چین و چروک های پوستی اشاره نمود. 

 

قلیان

دیگر عوارض 

از آنجایی که قلیان با استفاده از آب مصرف می شود، طبیعتا دود بیشتری نسبت به سیگار تولید می نماید. به همین دلیل است که مصرف نمودن آن می تواند تهدیدی جدی برای سلامتی انسان ها باشد. از ضررهای قلیان می توان کاهش سطح اکسیژن خون را نام برد. مونوکسید کربن موجود در دود آن، قدرت اکسیژن خون را کاهش می دهد. که خود دارای عوارضی همچون بی خوابی، کسلی و سکته های قلبی است.

دیگر عوارض آن می توان به افزایش خطر ابتلا به سرطان اشاره نمود. استفاده از تنباکو می تواند دودی به وجود آورد که، حاوی مواد سرطان زای بسیاری می باشد. سرطان های معده، دهان، مری و ریه از جمله  سرطان هایی است که، افراد قلیانی را تهدید می نماید. همچنین از مضرات قلیان برای کبد می توان به استنشاق مونوکسید کربن و در نهایت سرطان کبد اشاره داشت.

حساس شدن دستگاه تنفسی و واکنش های آلرژیک نیز از جمله مضرات آن می باشد. معمولا افراد قلیانی دچار سوء هاضمه، کاهش تولید اسپرم (در آقایانابتلا به آسم، ذات الریه، مشکلات ریوی و … نیز     می شوند. به طور کلی، در نهایت باید بدانید که شاید قلیانها نیازی به تنباکو نداشته باشند و اعتیاد آور نباشند. اما قطعا تاثیرات منفی آن از سیگار، بسیار بیشتر می باشد. دلیل آن هم افزایش میزان مواد سمی موجود در توتون و دود قلیانها می باشد. 

 

امروزه به دلیل مشغله های زندگی نسبت به گذشته، افراد بیشتری از استرس و اضطراب رنج می برند. با وجود اینکه این مشکل به دلایل روحی و فکری رخ می دهد، اما می تواند جسم انسان را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. این مشکل روحی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که با توجه به دلایل آن روش های متعددی جهت درمان وجود دارد. در ادامه قصد داریم شما را با علت استرس، علائم و عوارض آن به طور کامل آشنا کنیم.

استرس چیست؟

خیلی از افراد به دلیل کنار هم قرار گرفتن واژه استرس و اضطراب این دو واژه را یکی می دانند. اما باید بدانید که استرس یکی از واکنش های غیر ارادی بدن در برابر مشکلات و خطرها است. اما اضطراب یکی از پیامدهای آن می باشد. انواع استرس با توجه به میزان آن مشخص می گردد. این مشکل را می توان به عادی و روزمره، مقطعی و استرس شدید تقسیم بندی نمود. که با توجه به علائمی که در فرد بروز می نماید و همچنین زمان بروز علائم، می توان نوع آن را تشخیص دارد. 

 

علل استرس و اضطراب

این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که از جمله آنها می توان به امتحانات درسی، مصاحبه های کاری، دیدار با فردی برای اولین بار، دریافت و یا تحویل دادن کالا، کنفرانس و … اشاره نمود. که از جمله دلایل نوع مقطعی می باشند. اما برخی از علت ها مانند تفکرات منفی می توانند شما را در معرض ابتلا به   استرس های شدید قرار دهند. نگرانی نسبت به آینده و بیش از حد درگیر گذشته بودن نیز می تواند دلیلی برای افزایش میزان اضطراب شما باشد.

 

استرس و اضطراب

 

علائم فیزیکی استرس و اضطراب

خیلی از افراد زمانی که به استرس و اضطراب دچار می شوند، نمی توانند دلیل اصلی مشکلات جسمی و روحی خود را تشخیص دهند. به همین دلیل بهتر است با علائم آن به طور کامل آشنا شوید. از علائم استرس می توان به نگرانی های بی دلیل اشاره نمود. خیلی از افراد بدون اینکه دلیلی برای ناراحتی و یا نگرانی داشته باشند، دلشوره دارند. که از علائم بسیار معمول اضطراب می باشد. 

همچنین استرس و تپش قلب، نیز ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. افرادی که دچار اضطراب شدید می شوند، معمولا فشار زیادی را روی بدن خود احساس می نمایند. این موضوع موجب افزایش متابولیسم بدن و در نهایت موجب افزایش تپش قلب فرد می گردد. از دیگر علائم این مشکل می توان بی قراری های مداوم فرد را نام برد. اینگونه افراد دائما احساس بی قراری و آشفتگی دارند. گویی در هر زمان منتظر شنیدن و یا رویارویی با اتفاقات بد و ناگوار هستند. 

احساس خستگی مفرط از دیگر علائم اضطراب می باشد. افراد مضطرب معمولا احساس کسلی و بی حوصلگی می کنند. این احساس کمی غیر معمول می باشد. اما از آنجایی که افراد مضطرب دائما در حال تفکرات منفی و فکرهای متشنج می باشند. ناخودآگاه موجب خستگی جسم خود نیز می شوند. البته خستگی می تواند ناشی از ضعف بدن و بیماری های دیگری نیز باشد.

همچنین اختلال در تمرکز و یادگیری نیز می تواند به دلیل استرس و اضطراب ایجاد شود. با توجه به تحقیقاتی که روی کودکان و نوجوانان انجام شد، مشخص گردید که کودکانی که دچار اضطراب هستند، با وجود هوش بالا، نمرات کمتری را نسبت به همکلاسی های خود دریافت می نمایند. از طرفی استرس و تنگی نفس نیز، بدون تاثیر از یکدیگر نمی باشند.  افرادی که دچار اضطراب های شدید هستند، به دلیل افزایش دمای بدن ممکن است دچار نفس تنگی نیز شوند. 

از دیگر علائم این مشکل می توان به انقباض عضلات نیز اشاره نمود. اگر در طول هفته چند بار دچار گرفتگی و سفت شدن عضلات می شوید، به احتمال زیاد با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید. ترس های بی دلیل، خودداری از ورود به اجتماع، حمله های عصبی، پرخاشگری، لرزش غیرعادی بدن، تکرر ادرار، خشکی دهان، سرگیجه و سردرد و همچنین احساس خواب آلودگی از دیگر علائم استرس و اضطراب ، می باشند. 

از طرفی برخی از واکنش های بدن مانند احساس افسردگی، کاهش میل جنسی، لکنت زبان، فراموشکار شدن، کابوس دیدن، کاهش و یا افزایش اشتها نیز می توانند از علائم این مشکل باشند. 

 

آشنایی با عوارض استرس

علائم استرس می توانند موقتی باشند و پس از یک مدتی از بین بروند. اما در برخی مواقع افراد دچار        اضطراب های شدیدی می شوند، که ممکن است موجب عوارضی همچون پیدا کردن تیک های عصبی شوند. همچنین افسردگی های شدید، میگرن های عصبی، حالت تهوع، درد در اعضای بدن مانند کمر درد و مبتلا شدن به مشکلات قلبی و تنفسی از دیگر عوارض استرس می باشد. 

 

جویدن آدامس باعث تولید بزاق می شود و بزاق عاملی بیرون انداختن باکتری های درون دهان می باشد همچنین بزاق دارای کربنات هیدروژن می باشد که باعث خنثی کردن باکتری های دندانی یا همان پلاک ها می گردد. در برخی افراد حساس، شیرین کننده های شیمیایی میتواند موجب بروز واکنشهای حساسیتی شود.

جویدن طولانی مدت آدامس می تواند به مفصل گیجگاه فکی آسیب رسانده و پرکردگی های دندان ها را از جای خود خارج سازد.

برخی آدامس‌ها، موجب افت فشار خون مینیمم و افزایش ضربان قلب در بیماران قلبی شده و احتمال خطر را در آنان افزایش می‌دهد‌.

ضمناً محققان اعلام کرده‌اند که جویدن آدامس در بعضی افراد حساس و مستعد، موجب تحریک دستگاه گوارش می‌شود‌. به علاوه مطالعه دیگر، مؤید بالا رفتن احتمال خطر سرطان زبان در کسانی بود که آدامس‌هایی با طعم دارچین، زیاد جویده بودند‌.

خواب شب یکی از رفتارهای بسیار موثر بدن است. که می تواند در تنظیم عملکرد اعضای بدن و رفع خستگی انسان بسیار تاثیر گذار باشد. به همین دلیل است که شب بیداری می تواند تاثیر بسیار بدی بر روی ایمنی بدن انسان بگذارد. علاوه بر این کمبود خواب می تواند اثرات مخربی در روحیه افراد نیز داشته باشد. در ادامه قصد داریم شما را با تاثیر شب بیداری بر سلامتی، بیشتر آشنا کنیم.

مضرات بیدار ماندن در شب

متاسفانه امروزه یکی از دغدغه های میان جوانان، در تمام دنیا کم خوابی و شب بیداری است. از آنجایی که معمولا در طول روز مشغول به کار و فعالیت می باشند، قبل از خواب به تماشای تلویزیون و گذران فقط در   شبکه های اجتماعی می پردازند. به همین دلیل است که بی خوابی یکی از جدی ترین مشکلات جهان به شمار می رود. 

هر انسان بالغی در طول شبانه روز باید ۷ تا ۹ ساعت خواب کامل داشته باشد. اما متاسفانه امروزه این آمار بسیار کمتر است. شب بیداری تاثیرات منفی بسیار زیادی روی بدن انسان می گذارد که از جمله عوارض کم خوابی،   می توان به بداخلاق شدن انسان اشاره نمود. با توجه به تحقیقات انجام شده روی مردم جامعه، مشخص شده است که افراد کم خواب نسبت به موضوعات مختلف واکنش های تندتری از خود نشان می دهند. 

بی خوابی و کم خوابی می تواند به دلیل بیدار شدن های متوالی در طول خواب باشد. که معمولا موجب سردردهای مزمن و میگرنی در افراد می شود. همچنین اختلال در یادگیری و تمرکز از دیگر عوارض شب بیداری می باشد. معمولا افرادی که در طول شبانه روز خواب کافی ندارند، نمی توانند بر روی یادگیری موارد مختلف تمرکز نمایند. معمولا افرادی که خواب کاملی ندارند، حافظه کوتاه مدت ضعیفی دارند.

چاقی و اضافه وزن نیز می تواند تاثیر کم خوابی بر بدن باشد. از آنجایی که افراد کم خواب، اشتهایی کاذب پیدا می کنند. تنقلات و شیرینی جات بیشتری مصرف می نمایند. یکی دیگر از دلایل چاقی افراد کم خواب، خوردن غذا و تنقلات قبل از خواب شب است. کالری های دریافتی در این زمان، به کالری های سوخته معروف می باشند. این کالری ها اضافی هستند و به چربی های مزاحم تبدیل می شوند. 

شب بیداری

از طرفی شب بیداری می تواند موجب اختلال در بینایی فرد نیز شود. افرادی که عادت به شب بیداری دارند، در طول روز دچار دوبینی، تاری دید و دیدهای تونلی می شوند. هر چقدر زمان شب بیداری طولانی تر شود، مواجهه به این مشکلات بینایی، در طول روز بیشتر خواهد شد. 

بیدار ماندن زیادی در طول شبانه روز، موجب افزایش فشار خون می گردد. به همین دلیل است که افراد کم خواب، بیشتر از دیگر افراد دچار بیماری های قلبی و عروقی می شوند. همچنین از بزرگترین عارضه های شب بیداری می توان به  کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن اشاره نمود. به همین دلیل افرادی که کمبود خواب دارند، معمولا در برابر بیماری های فصلی و ویروسی بدن ضعیف تری دارند و زودتر به بیماری مبتلا می شوند. 

افرادی که به شب بیداری عادت دارند، معمولا در طول روز کسل هستند و به خواب بیشتری احتیاج دارند. به همین دلیل است که احساس می کنند، از زندگی خود عقب مانده اند و این احساس ناامیدی در افراد موجب افسردگی آنها می شود. از دیگر عوارض شب بیداری می توان به کند شدن عکس العمل، حواس پرتی، تکرر ادرار، افزایش غیر عادی ادرار، افزایش احتمال تصادف، ناتوانی در برابر درد، اختلال در سیستم گوارش و حتی در برخی از مواقع مرگ اشاره نمود.

ارتباط کرونا و شب بیداری

ویروس کرونا یکی از مشکلات بشریت و جامعه پزشکی است. که امروزه تمامی جهان را درگیر خود نموده و مردم بسیار زیادی را به کام مرگ کشانده است. با توجه به تحقیقات و مطالعاتی که روی این ویروس انجام شده، متاسفانه هنوز واکسنی قطعی برای این بیماری یافت نشده است. به همین دلیل است که پزشکان بهترین روش را برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس را توجه به توصیه های پزشکی می دانند. 

علاوه بر رعایت بهداشت تقویت سیستم ایمنی بدن نیز برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، بسیار حائز اهمیت می باشد. بی خوابی از مواردی است که، می تواند احتمال ابتلا به ویروس کرونا را در فرد افزایش دهد. زیرا از جمله عوارض کم خوابی، کاهش تولید واکسن طبیعی در بدن انسان است. از طرفی با ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، احتمال ورود ویروس به درون بدن انسان افزایش می یابد. 

همچنین با مطالعات انجام شده روی بیماران کرونایی، پزشکان معتقد هستند که افزایش استرس و اضطراب فرد، مساوی با افزایش احتمال ابتلا به کرونا می باشد. از آنجایی که کم خوابی دلیلی برای افزایش استرس انسان است. بی خوابی می تواند ارتباط مستقیمی با مبتلا شدن به بیماری کرونا داشته باشد.